Початок тижня для політехніків, та й для львів’ян, які залюблені в космічну тему, був особливий: до Львова завітала американська астронавтка українського походження Гайдемарі Стефанишин-Пайпер.
Пані Гайдемарі побувала в нашому місті вдруге. Вперше на Львівщину, відвідати батьківщину свого тата, приїжджала в 2007 році. Тоді більше уваги приділила своїй родині, з якою познайомилася. Цього разу астронавтка теж була на малій батьківщині, в селі Якимів Кам’янка-Бузького району, та поміж тим знайшла час, щоб розповісти львів’янам про неймовірний досвід польотів у космос.
Розпочалося ближче знайомство зі Львовом зі зустрічі з міським головою Андрієм Садовим. Саме тоді, на балкончику Ратуші в розмові за філіжанкою кави доцентка кафедри вищої геодезії та астрономії Інституту геодезії Національного університету «Львівська політехніка», кандидатка фізико-математичних наук, голова Львівського астрономічного товариства Любов Янків-Вітковська запросила американську гостю прочитати декілька лекцій для студентів-політехніків. З емоцій було зрозуміло, що для Гайдемарі Стефанишин-Пайпер ця пропозиція стала приємною несподіванкою і вона пообіцяла подумати, чим може бути корисна для нашого університету.
Масштабніша зустріч відбулася на свято Покрови у Tech StartUp School Львівської політехніки. Пані Гайдемарі була вражена величезною кількістю присутніх, яких ледь вмістила найбільша кімната закладу. Упродовж двох годин легендарна астронавтка NASA розповідала про особливості роботи екіпажу та досвід перебування на космічній станції. До речі, загалом у космосі наша гостя провела 27 днів і 15 годин. До групи астронавтів NASA її прийняли у 1996 році, а в космос у складі екіпажу полетіла через десятиліття ― у 2006 році.
― В дитинстві я надзвичайно любила літати. Моя мама ― німкеня, тож час до часу ми мандрували на її батьківщину літаком. Мене захоплювали перельоти і це надихнуло до думки, що хочу стати пілотом. Я скористалася стипендією від ВМС, щоб оплатити навчання в коледжі й після його завершення я залишилася в MIT на додатковий рік і здобула ступінь магістра інженерії. Та через проблеми зі зором не пройти перевірку і не стала пілотом. Тоді вирішила ― буду дайверкою ВМС. Мені також завжди подобалося плавати. Врешті я займалася ремонтом суден під водою та виконанням рятувальних робіт, ― розповіла гостя. ― Коли я дізналася про NASA та будівництво космічної станції, побачила, як проходить будівництво, і те, навчання проходить під водою, я подумала, що це більше схоже на дайвінг, ніж на політ. Тоді я подумала, що справді мжу допомогти побудувати космічну станцію. І я подала заявку на програму.
Чи не найбільше присутніх на зустрічі цікавило, як відбувається підготування до польотів у космос і, звичайно, як там ― за тисячі кілометрів від Землі.
― Перші, що вражає після виходу на орбіту Землі ― як виглядає наша планета. Це неймовірно захопливо, ― ділиться емоційно враженнями астронавтка.
Слухаючи пані Гайдемарі, кожен, мабуть, міг собі уявити, наскільки сильною повинна бути мрія, щоб проходити такі випробування.
Зі собою на борт космічного корабля астронавтам дозволяють брати невеличкі речі, які мають для них особливу цінність. Гайдемарі Стефанишин-Пайпер завжди мала зі собою фото своєї сім’ї, невеликий прапор України, емблему школи та Пласту, а в плейлисті багато української музики, серед найулюбленіших композицій ― пісня на слова Тараса Шевченка.
― Якби сьогодні мені зателефонували з NASA і запропонували взяти участь у місії я б одразу погодилася. Це незабутні враження! ― такими словами завершує свою розповідь Гайдемарі Стефанишин-Пайпер.
Та на цьому зустріч не завершується. Адже в присутніх ще безліч запитань ― про можливості різних навчальних програм, перспективи розвитку космічної галузі чи , що зробити, щоб українці стати астронавткою NASA… І, звичайно, спільні фото та автографи.