Кафедра "Автомобілебудування" утворена в серпні 1996р. на базі реорганізації і розподілу кафедри “Автомобілі”, відповідно до міжнародної практики розмежування базових напрямків підготовки - машинобудування (автомобілебудування) і автомобільного транспорту (перевезення, експлуатації). Підготовка студентів спеціальності "Автомобілі і трактори" проводиться з 1959 р. відповідно до становлення автобусного заводу, заводу автонавантажувачів, Дрогобицького заводу автокранів, як для потреб регіону (6 заводів галузі з 25 тисячами робочих місць та 4 проектні інститути з 3,5 тисячами в т.ч. Всесоюзний конструкторсько-експериментальний інститут автобусотролейбусобудування та Головне спеціальне конструкторське бюро на автонавантажувачах у м. Львові), так і для скерування на роботу на МАЗ, ВАЗ, КамАЗ, КрАЗ в умовах тодішнього СРСР.
Підготовка інженерів за даною спеціальністю та організація науково-дослідних робіт, ініціатором чого був завідувач кафедри професор Осепчугов В.В. – головний конструктор ЛАЗу, належить (поряд з Запоріжжям, де в ті ж часи організовано ЗАЗ) до перших в Україні. Напрями підготовки на кафедрі очолювали відомі вчені: д.т.н, проф.., лауреат Державної премії СРСР Осепчугов В.В., доц.., к.т.н. Генбом Б.Б., заслужений винахідник УРСР д.т.н., проф.. Акопян Р.А., які і займались науково-дослідною роботою власне в сфері автомобілебудування, створили відповідні наукові школи.
В 1997-1998 н.р. кафедра Автомобілебудування розширила підготовку вже за перейменованою спеціальністю "Колісні та гусеничні транспортні засоби", де окрім традиційного проектування та виробництва автомобілів доповнена діагностика та автосервіс.
Кафедрою керує д.т.н., доц. Горбай Орест Зенонович, який у 2015 році захистив докторську дисертацію зі спеціальності 05.22.02 – автомобілі і трактори на тему "Науково-прикладні основи формування пасивної безпеки і міцності автобусних кузовів".
За період існування кафедри з 1996р. було підготовлено 2 докторів наук – (Дем’янюк Володимир Андрійович, 2005 рік захисту та Горбай Орест Зенонович, 2015 рік захисту) та 12 кандидатів наук – Дуб’янський О.В., р.з., Коляса О.Л., 2002 р.з., Яворський Я.М., 2004 р.з., Осташук М.М.., 2005 р.з., Шапко О.В., 2006 р.з., Грубель М.Г., 2008 р.з., Голенко К.Е., 2011 р.з., Клипко О.Р., 2011 р.з., Боднар М.Ф., 2012 р.з., Попович В.В., 2013 р.з., Когут В.М., 2015 р.з.
За період існування кафедри автомобілебудування опубліковано понад 200 статей, працівники брали участь більш ніж у 110 конференціях. Викладачі кафедри є авторами та співавторами 9 наукових розробок, 22 патентів України та 6 підручників і навчальних посібників.
З 2015 року кафедра спільно з ВАТ "Укравтобуспром" та кафедрою транспортних технологій регулярно проводить Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Автобусобудування та пасажирські перевезення в Україні». У 2018 році відбулася вже третя конференція, яка зібрала понад 100 учасників з провідних ВУЗів України, а також у роботі конференції взяли участь учасники з Польщі (Жешівська політехніка).
Кафедра тісно співпрацює з Жешівською політехнікою (Польща) – організовуються стажування студентів на базі кафедри двигунів внутрішнього згорання та транспорту. Відкриті лекції на кафедрі проводять представники провідних європейських фірм в сфері виробництва обладнання для забезпечення навчального процесу зі спеціальності, зокрема фірм THEPRA та Hanser-Verlag.