Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Матеріалознавство

Спеціальність: Хімічні технології та інженерія
Код дисципліни: 6.161.00.O.6
Кількість кредитів: 3
Кафедра: Хімічна технологія силікатів
Лектор: доцент Семеген Роман Іванович
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання:
Результати навчання
знати:
- перелік основних факторів впливу хімічних виробництв, їх класифікацію та механізми впливу;
- перелік і критерії оцінки експлуатаційних властивостей матеріалів технічного забезпечення та прогнозування надійності використання в умовах протікання хімічних процесів;
- перелік основних видів матеріалів для забезпечення ефективного ведення хімічних процесів;
- основні властивості матеріалів та раціональні умови їх використання;
- номенклатуру та особливості застосування матеріалів, уніфікованих деталей ;
вміти:
- обґрунтовувати раціональний вибір базових видів матеріалів та виробів для хімічних виробництв;
- проводити оцінку якісних і кількісних показників властивостей матеріалів та оцінювати рівень факторів впливу на ступінь надійності в умовах хіміко-технологічних процесів;
- забезпечувати ефективність проведення фізико-хімічних процесів в умовах підвищених температур.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни:
• Неорганічна хімія
• Органічна хімія
• Прикладна механіка
Короткий зміст навчальної програми:
Специфіка умов проведення хімічних виробництв та перелік основних факторів впливу на устаткування, будівлі та персонал. Класифікація властивостей, методологія оцінки та визначення кількісних показників, зміна властивостей в ході протікання фізико-хімічних процесів. Основні напрямки підвищення довговічності та надійності використовуваних матеріалів. Комплекс матеріалів технічного забезпечення хімічних технологій Загальна класифікація матеріалів. Матеріали природного та штучного походження. Особливості застосування в умовах хіміко-технологічних процесів. Металеві матеріали та вироби.Загальні відомості та властивості металів та сплавів, чавуни, сталі, леговані сталі. Кольрові метали та сплави. Види обробки сталі. Сортамент металевого прокату. Застосування металів в умовах хімічних процесів. Керамічні матеріали та вироби. Загальні відомості, стінові матеріали та вироби, керамічні матеріали на основі фарфорових та фаянсових мас, кислото та лугостійкі матеріали, вогнетриви, теплоізоляційні матеріали. Матеріали та вироби з мінеральних росплавів, матеріали та вироби із скла, ситали, емалі, теплоізоляційні матеріали. Бетони, класифікація, матеріали для приготування бетону, склади, спеціальні бетоні. Полімерні матеріали та вироби, властивості та різновидності полімерних матеріалів. Основні види виробів із полімерних матеріалів. Лакофарбові матеріали, класифікація та властивості лакофарбових матеріалів, фарбові та емалеві суміші.
Рекомендована література:
1. Основы проектирования химичеаских производств:Учебник для вузов/Под ред.А.И.Михайличенко. –М.:ИКЦ «Акиждемкнига» 2010. -371 с.
2. Будівельні матеріали / Під ред. П.В. Кривенка. – К.: Вища школа, 1993. – 389 с.
3. Будівельне матеріалознавство /П.В. Кривенко, К.К. Пушкарьова, В.Б. Барановський, М.О. Кочевих, Ю.Г. Гасан, Б.Я. Константинівський, В.О. Ракша. – К., 2004.
4. Будівельне матеріалознавство. Курс лекцій і практикум / Під ред. Л.Й. Дворкіна. – Рівне: УДУВГП, 2002. – 366 с.
5. Большаков В.І., Дворкін Л.Й. Будівельне матеріалознавство: Навчальний посібник для студентів будівельних спеціальностей вузів. – Дніпропетровськ: РВА “Дніпро-VAL”, 2004. – 677 с.
6. Иванов М.Н. Детали машин: Учебник для студентов высших техн.учеб.заведений. -5-е изд.,перераб.- М.: Высш.шк., 1991.—383 с.
7. Кіницький Я.Т. Теорія механізмів і машин. К.: Наукова думка. , 2002. – 660 с.
8. Большаков В.І., Береза О.Ю., Харченко В.І. Прикладне матеріалознавство: Підручник для студентів вищих технічних навчальних закладів -2-е видання . доповнене і перероблене/Під редакцією В.І.Большакова. –РВА «Дніпро-VAL»: Дніпропетровськ.:, 2000. – 290
Методи і критерії оцінювання:
• письмові звіти з лабораторних робіт, усне опитування, контрольна робота (40 %)
• підсумковий контроль (60 %, контрольний захід, екзамен); письмово-усна форма (60 %)