Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Сучасні технологічні процеси перероблення полімерних і композиційних матеріалів (частина 1)

Спеціальність: Хімічні технології переробки полімерних та композиційних матеріалів
Код дисципліни: 7.161.06.E.34
Кількість кредитів: 5
Кафедра: Хімічна технологія переробки пласмас
Лектор: професор Суберляк Олег Володимирович
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання:
- досконало знати усі сучасні техпроцеси виготовлення широкого асортименту виробів з полімерних та композиційних матеріалів;
- оволодіти навичками опрацювання техпроцесів для виготовлення конкретних виробів, розрахунку техпараметрів, обгрунтування стадій та типу оснащення;
- досконало володіти питаннями впливу технологічних параметрів на якість виробів і продуктивність процесу виробництва;
- вміти оперативно реагувати на аномальні відхилення у техпроцесі і рекомендувати міроприємства з їх усунення;
- розробляти рекомендації щодо використання технологічних відходів і створення безвідходних технологічних ліній;
- володіти питаннями техніки безпеки і охорони праці та розробляти комплекс міроприємств конкретного виробництва.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни:
- Фізико-хімія і властивості полімерів;
- Теоретичні основи технології переробки полімерів;
- Полімерне матеріалознавство;
- Обладнання та основи проектування виробництв;
- Проектування виробів та оснащення.
Короткий зміст навчальної програми:
1. Класифікація сучасних технологічних процесів переробки полімерних та композиційних матеріалів. Технологічний процес та засоби до здійснення, обовязки технолога на виробництві. Підготовчі стадії в технології переробки – подрібнення, просіювання, усереднення партій, підсушування та зволожування, змішування та диспергування. Фізико-хімічні закономірності технології переробки пластмас, технологічні властивості сировини, текучість термопластів і реактопластів – вплив на техпроцес і властивості кінцевого виробу. 2. Технологічні процеси переробки пластмас методом лиття під тиском. Різновидності методу, опис і особливості холодноканального, гарячеканального, тунельного лиття термопластів, сендвіч-лиття, преслиття (двостадійне лиття), метод інтрузії, багатокомпонентне лиття, лиття з газом і з рідиною. Опис технологічного процесу виготовлення виробів з термопластів методом лиття під тиском (підготовчі, завершальні стадії та стадії формування), розрахунок та обгрунтування параметрів лиття, циклограма лиття за тиском і температурою; види браку та міроприємства з їх усунення. Особливі відмінності методу лиття під тиском реактопластів, основні стадії процесу та технологічні параметри. Технологічні процеси утилізації і переробки технологічних відходів термопластів і реактопластів. 3. Екструзійні технологічні процеси. Загальна характеристика екструзії та роботи екструдера, взаємозв'язок зон екструдера (завантаження, стискання, топлення, дозування), визначення продуктивності екструзійної установки залежно від перепаду тисків в екструдері і екструзійній головці. Технологічні процеси виготовлення полімерної плівки екструзією з роздуванням рукава, плоскощілинною екструзією – особливості технологій, параметри процесу та рекомендації щодо керування та впливу на якість виробу і продуктивність процесу. Аномальні відхилення та міроприємства з їх усунення. Процеси дублювання; технологія та параметри орієнтації плівки. Технологія виготовлення листів методом екструзії, формування полімерних труб та кабелів – опис стадій, обгрунтування параметрів, міроприємства з керування. Безвідходні технологічні лінії. Валкові методи формування плівок і листів, особливі техпроцеси вальцювання і каландрування, об'єднані техпроцеси для виготовлення каліброваних плівок з ПВХ. Технологічні процеси виготовлення порожнистих виробів замкненого об'єму – екструзією з видуванням у формі, литтєвим видуванням, ротаційним методом.
Рекомендована література:
1. О.В.Суберляк, П.І.Баштанник. Технологія переробки полімерних та композиційних матеріалів (видання ІІ доповнене) -2015, "Растр" -454с.
2. Бортников В.Г. Основы технологии переработки пластических масс: Учебное пособие для вузов. –Л.Химия, 1983, -304с.
3. Лапшин В.В. Основы переработки термопластов литьем под давлением –М.: Химия, -1974, -271с.
4. Гуль В.Е., Акутин М.С. Основы переработки пластмасс. –М.: Химия, 1985, -400с.
5. Sikora R/ Pretworstwo tworyw welkoczastecrkowych: Warszawa, 1993? -528 c.
6. Пахаренко В.А., Яковлева Р.А., Пахаренко А.В. Переработка полимерных композиционних материалов –Киев: Воля, 2006, -552 с.
Методи і критерії оцінювання:
- усне опитування, самостійні письмові роботи (40%);
- підсумковий контроль (контрольний захід – екзамен): письмово-усна форма (60%)