Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Комп'ютерні технології в формоутворенні і композиції обладнання

Спеціальність: Машини і технології паковання
Код дисципліни: 7.131.04.O.2
Кількість кредитів: 3
Кафедра: Механіка та автоматизація машинобудування
Лектор: к.т.н., доц. Дмитерко Петро Романович
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання:
• Знати теоретичні основи дизайну, особливості промислового дизайну, технічної естетики і ергономіки. Орієнтуватися в історії розвитку художніх стилів і їх вплив на еволюцію машинних форм.
• Знати і розуміти особливості формоутворення виробів і обладнання та вплив форми технічних об’єктів на людину, знати властивості і якості композиції в техніці.
• Знати тонкощі роботи дизайнера-проектанта (інженера-конструктора) - відомості про світло і колір в промисловому дизайні: психологічний і фізіологічний вплив кольору на людину, вплив освітлення на колір, калориметричні круги і гармонічність поєднання кольорів. Комп'ютерні моделі кольорів RGB та CMYK. Вимоги та правила колірного оформлення промислового обладнання та технічних виробів.
• Знати вимоги до композиції панелей і пультів керування обладнанням, вимоги до літерно-числового та колірного кодування і розміщення текстової і графічної інформації, вміти розташовувати кнопки і вимикачі, текстову та графічну інформацію на розроблюваному обладнанні.
• Знати основні вимоги до створення фірмового стилю, логотипу, друкованої реклами, композиції рекламного оголошення, ілюстрації, конструювання та дизайну упаковки, рекомендації по оформленню виставок, експозицій і презентацій нової продукції. Особливості зовнішньої реклами, теле- і радіореклами, реклами в Internet.
• Створювати нове обладнання, використовуючи набуті знання з теорії промислового дизайн-проектування технічних виробів, на основі норм і стандартів ергономіки та технічної естетики в цілому та використовувати основні рекомендації, принципи і прийоми роботи провідних дизайнерських фірм та сучасні тенденцій у промисловості.
• Знати і застосовувати існуючі комп'ютерні САПР і CAD/CAM/CAE - системи для просторового дизайн-проектування і моделювання сучасного промислового обладнання і виробів, знати їх основні можливості переваги та недоліки.
• Демонструвати здатність і вміння використовувати програми комп'ютерної графіки (CorelDRAW, Photoshop) для розроблення дизайну упаковки та рекламної продукції, оформлення графічної і текстової інформації підприємства.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни:
пререквізити:
• Нарисна геометрія, інженерна та комп'ютерна графіка;
• Основи автоматизованого проектування;
• Системи 3-Д моделювання;
кореквізити:
• Автоматизоване проектування технологічного обладнання;
Короткий зміст навчальної програми:
Види дизайну. Теоретичні концепції, основні принципи, поняття, визначення та специфіка мови дизайну. Оптимальний інструмент дизайнера — комп'ютер. Апаратні та програмні засоби. Витоки дизайну і формоутворення машин. Історія рекламної графіки. Фірмовий стиль – основні елементи, функції і носії. Комп'ютерні технології в дизайні рекламної графіки: упакування, логотопи, етикетки і pos-матеріали. Промисловий дизайн. Методи і засоби. Теорія дизайн-проектування. Методи формоутворення. Теорія композиції. Категорії композиції. Властивості і якості композиції. Засоби композиції. Аналіз композиції промислових виробів . Колір в техніці. Теорія кольору. Колірне вирішення виробу, як важливий засіб композиції. Ергономіка в дизайн-проектуванні. Ергономіка, як наука про пристосування знарядь праці та умов праці до людини. Антропометричні вимоги ергономіки до виробів і обладнання. Хіротехніка, як прикладна дисципліна ергономіки. . Сучасний дизайн промислового обладнання. Тенденції і перспективи формоутворення . Аналіз закономірностей еволюції дизайну деяких побутових виробів і обладнання. Аналіз сучасних методів роботи та розробок провідних компаній промислового дизайну. Невдалий дизайн. Патентування промислового дизайну. Комп'ютерні технології в дизайні виробів і обладнання. Сучасні САПР та автоматизоване дизайн-проектування. Solidworks — стандарт тривимірного проектування та ідеальний інструмент для розробки промислового дизайну виробів і обладнання. Система автоматизованого проектування КОМПАС-3D на ринку CAD/CAM/PDM–систем. Тривимірне параметричне моделювання в середовищі AUTODESK MECHANICAL DESKTOP. Програми векторної та растрової графіки. Графічні редактори CorelDRAW та Photoshop.
Рекомендована література:
1. Даниленко В.Я. Дизайн: Підручник для вузів. – Харків: Видавництво ХДАДМ, 2003. –320 с.-664 іл.
2. Данилов Ю.М. Дизайн и художественное конструирование. Учеб. пособие. Воронеж. Воронеж. гос. техн. ун-т. 2005. 211 с.
3. Кочегаров Б.Е. Промышленный дизайн: Учеб. пособие. Владивосток: Изд-во ДВГТУ, 2006. – 297 с.
4. Рожкова Н.Г., Данилов П.П., Шитов В.Н. Графический дизайн и реклама на компьютере. Краткое руководство. – М.: Издательский дом "Вильямс", 2006. – 320 с.:ил.
5. Хмельовський О.М. Вступ у дизайн. Основи проектування систем життя: Курс лекцій. - Луцьк: ЛДТУ, 2002. - 207 с.: іл.
6. Шпак Я.В. "Комп'ютерні технології в формоутворенні і композиціїї обладнання": Конспект лекцій з курсу "Комп'ютерні технології в формоутворенні та композиції обладнання" для студентів спеціальностей 7(8).090223 – МТП, 7(8).090207-РТК, 7(8)090222-ОЛП ". № реєстрації 2595 від 21.05.08. НУ "Львівська політехніка”, - 2008.- 396 с. (комп'ютерний варіант).
7. Яковлєв М.І. Композиція: Геометричні аспекти художнього формотворення / Академія мистецтв України, Українська асоціація з прикладної геометрії. (+ CD). – К.: Каравела, – 2007. - 360 с.
8. Яцюк О.Г. Компьютерные технологии в дизайне. Логотипы, упаковка, буклеты. (+CD)-СПб.: БХВ-Петербург, 2002. – 464 с.: ил.
Методи і критерії оцінювання:
• поточний контроль (70%): захист звітів з лабораторних робіт (30%), контрольна робота (40%);
• підсумковий контроль (30 %, контрольний захід, залік): письмово-усна форма (30%)