Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Моніторинг акваторій

Спеціальність: Геоінформаційні системи і технології
Код дисципліни: 7.193.05.M.19
Кількість кредитів: 5
Кафедра: Вища геодезія та астрономія
Лектор: Професор, др. фіз.-мат. н., Марченко О.М.
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання:
Планувати та завершувати наукові дослідження, використовувати набуті знання для підготовки досліджень згідно з визначеними часовими рамками. Демонстрація поглиблених знань в одній з областей наук про Землю: геофізика, геодезія, картографія, геодинаміка, океанографія. Здатність проявити знання та навики щодо проведення експериментів, збору даних, моделювання та аналізу отриманих результатів в геофізиці, геодезії, картографії, геодинаміці та океанографії. Показ знань сучасного стану справ та новітніх технологій в галузі природничих наук про Землю. Здатність постановки, формулювання та вдосконалення дослідницької задачі, підбору необхідної інформації для її вирішення та формулювання науково обґрунтованих висновків. Вміло використовувати інформаційні ресурси при проведенні наукових досліджень, з використанням високих стандартів текстового аналізу. Застосовувати набуті знання і розуміння для ідентифікації, формулювання і вирішення поставлених фахових завдань. Ефективна робота в команді для виявлення, придбання і обробки даних при вирішенні дослідницьких завдань.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни:
• Супутникова геодезія
• Вища геодезія
• Основи фізичної геодезії
Короткий зміст навчальної програми:
Предмет “Моніторинг акваторій” передбачає високоточне визначення фігури і зовнішнього гравітаційного поля Землі та його змін в часі в акваторіях на основі методу супутникової альтиметрії. Включає попередню багатокрокову обробку даних альтиметрії як фільтрацію в просторі-часі крім стандартної процедури видалення – відновлення для опрацювання даних альтиметрії. Розглядається інверсія висот поверхні моря SSH в аномалії сили тяжіння методом FFT. Необхідність опрацювання великих об’ємів дискретних даних в рамках задачі апроксимації аномального потенціалу призводить до необхідності використання методу швидкого перетворення Фур'є FFT для визначення гравіметричного геоїда. Іншою важливою складовою є побудова стаціонарної складової динамічної топографії Світового океану відносно геоїду а також її можливі зміни з часом.
Рекомендована література:
1. Марченко О. М., Третяк К.Р., та ін. Дослідження гравітаційного поля, топографії океану та рухів земної кори в регіоні Антарктики. Львів: Видавництво Національного університету Львівської політехніки, 2012. - 308 с.
2. Марченко О. М., Третяк К.Р., Ярема Н.П. Референцні системи в геодезії, Навчальний посібник, - Львів: Видавництво Національного університету Львівської політехніки, 2013, 220c.
3. Marchenko A.N. Parameterization of the Earth’s gravity field. Point and line singularities. - Lviv Astronomical and Geodetic Society, 1998. - 210p.
4. Seeber G. Satellite geodesy. 2nd edition.// Walter de Gruyter-Berlin, 2003.– 589 p.
Методи і критерії оцінювання:
• Звіт з лабораторних занять у письмовій формі, усне опитування, контрольна робота (30%)
• Підсумковий контроль (70%, контрольний захід, залік) письмово-усна форма (70%)