Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Радіаційний, хімічний та біологічний захист, частина 2

Major: Цивільна безпека
Code of Subject: 6.263.00.O.43
Credits: 3
Department: Цивільна безпека
Lecturer: K.т.н., доцент, Васійчук Віктор Олексійович
Semester: 3 семестр
Mode of Study: денна
Learning outcomes:
У процесі вивчення дисципліни студенти повинні навчитися оцінювати вплив аварій на АЕС та підприємствах хімічної промисловості на життєдіяльність населення і виробничого персоналу, що дозволяє своєчасно реагувати на такого роду аварії. Отримати практичні навички ідентифікації об’єктів потенційної небезпеки (ОПН) в даних галузях народного господарства. Перевіряти наявність і готовність до використання за призначенням засобів колективного та індивідуального захисту населення, їх утримання та ведення обліку. Організувати знезаражування продовольства, об’єктів та місцевості при забрудненні радіоактивними, хімічними та біологічно небезпечними речовинами та їх санітарну обробку.
Required prior and related subjects:
— пререквізити:
Безпека життєдіяльності
Вища математика
Фізика
Хімія
Радіаційний, хімічний і біологічний захист. Частина 1.
— кореквізит:
Захист у надзвичайних ситуаціях та організація аварійно-рятувальних робіт
Моніторинг надзвичайних ситуацій
Summary of the subject:
1. Радіаційна розвідка. 2. Радіоекологічний моніторинг. 3. Протирадіаційний захист населення і територій. 4. Причини і наслідки аварії на Чорнобильській АЕС. 5. Медична профілактика і захист від іонізуючих випромінювань. 6. Адміністративно-законодавчий механізм регулювання впливу іонізуючого випромінювання. 7. Хімічна розвідка: організація та засоби проведення. 8. Особливості ліквідації наслідків хімічної аварії. 9. Методи та способи введення режимних заходів при виявленні біологічної небезпеки. 9. Організація санітарної обробки населення, техніки і майна при заражені отруйними та бактеріологічними засобами. 10. Режими радіаційного захисту та поведінки населення при радіаційних аваріях. 11. Організація захисту від впливу небезпечних речовин. 12. Умови зберігання і обслуговування засобів РХБЗ. 13. Засоби індивідуального та колективного захисту. 14. Організація та проведення навчально-тренувальних занять та робіт в умовах впливу небезпечних речовин.
Recommended Books:
1. Шоботов В.М. Цивільна оборона: Навчальний посібник. – Київ: „Центр навчальної літератури”, 2004. – 439 с.
2. Васійчук В.О., Гончарук В.Є., Качан С.І., Мохняк С.М., Основи цивільного захисту:Навч. Посібник/Львів, 2010 -384с.
3. Васійчук В. О., Гончарук В. Є., Дацько О. С., Качан С. І., Козій О. І., Ляхов В. В., Мохняк С. М., Петрук М. П., Романів А. С., Скіра В. В. Цивільний захист:конспект лекцій для студентів всіх спец. і форм навчання/М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Нац. ун-т "Львів. політехніка" .-Львів:Вид-во Львів. політехніки,2011 .-208 с.
4. Константінов М.П., Журбенко О.А. Радіаційна безпека: навчальний посібник. – Суми: ВТД “Університетська книга”, 2003. – 151 с.
5. Кутлахмедов Ю. О. Основи радіоекології: навч. посіб. — К. : Вища школа, 2003. — 319 с.
6. Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій. Т.1. Техногенна та природна небезпека./ За заг. ред. В.В. Могильченка. – К.: КІМ, 2007. – 636 с.
7. Небезпечні хімічні речовини в природі, промисловості і побуті. Довідник експрес-інформація у символах. - К.: Чорнобильінтерінформ, 1998. - 297 с.
8. Методика прогнозування масштабів зараження СДОР при аваріях на хімічно -небезпечних об’єктах на транспорті. – К., Штаб ЦО України, 1992.
9. Ключников Олександр Олександрович, Носовський Анатолій Володимирович. Основи дозиметрії іонізуючих випромінювань: навч. посіб./НАН України, Ін-т проблем безпеки АЕС .-Київ: 2007 .-256 с.
10. Бєгун Василь Васильович, Бєгун Сергій Васильович, Широков Сергій Васильович та інш. Культура безпеки в ядерній енергетиці:підруч. для студ. техн. ВНЗ України .-Вид. 2-ге, допов.-К.: 2012 .-539 с.
11. Маршалл Виктор. Основные опасности химических производств/пер. с англ. Г. Б. Барсамяна [и др.] ; под ред. Б. Б. Чайванова, А. Н. Черноплекова .-М.:Мир,1989 .-672 с.
12. Євдін О.М, Квашук В.П, Лещенко О.Я, Могильниченко В.В, Скакун В.О. Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій. Том 3. "Інженерно-технічні заходи цивільного захисту (цивільної оборони) та містобудування". Посібник.- К. КІМ, 2008. – 152 с.
13. Євдін О.М, Могильниченко В.В, Долбіков Г.Є, Волхонський С.І, Шишко С.І, Крикун О.М. Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій. Том 5. "Небезпечні хімічні речовини та заходи захисту від них". Посібник.- К. КІМ, 2010. -472с
14. Збірник важливих офіційних матеріалів з санітарних і протиепідемічних питань. т.7, К., Полімед, 1998 р.
15. Гайченко В.А.., Гудков 1.М„ Кашпаров В.О., Кіцно В.О., Лазарев М.М. Практикум з радіобіології та радіоекології. — К.: Кондор, 2010. - 286 с.
16. Довідник для радіологічних служб Мінсільгосппроду України. - К.: Вид-во "Нора-прінт", 1997.-200 с.
17. Постанова Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 року № 761 „Про затвердження Технічного регламенту засобів індивідуального захисту”
18. Наказ МНС від 21.02.2007 № 85 „Про затвердження Інструкції про організацію індивідуального дозиметричного контролю в органах управління та підрозділах МНС”.
Assessment methods and criteria:
Методи та критерії оцінювання:
• Поточний контроль (40%): письмові звіти з практичних робіт
• Підсумковий контроль (60%, екзамен): тестування