Наш колектив проводить інтенсивне академічне життя, до якого постійно залучаються студенти «Львівської політехніки», науковці інших навчальних і наукових установ України та зарубіжжя. Кафедра вже встигла здобути авторитет як форум для дискусій та обговорень контраверсійних та суперечливих питань української історії та культури.
Працівники кафедри зробили свій внесок у розвиток української історичної науки. Під керівництвом професора Дещинського Л.Є. була сформована школа з дослідження військової історії України, представники якої видали низку монографій, підручників. посібників.
Відповідно до нового наукової проблематики кафедри – «Інноваційний потенціал історико-культурної спадщини», викладачі активно працюють над науковими студіями в галузі історико-культурної спадщини, музеєзнавства та охорони пам’яток. Стало традицією щорічне проведення на базі кафедри Міжнародних науково-практичних конференцій, в яких бере участь широке коло фахівців із України, Литви, Німеччини. Окрім того, викладачами кафедри є кілька практикуючих музейників-експертів, відомих у всій Україні.
Наукові напрацювання працівників кафедри, дослідників України та зарубіжних країн публікуються у науковому журналі «Історико-культурні студії». При кафедрі чимало років діяла аспірантура за спеціальностями «Історія України» та «Військова історія», а з 2017 року розпочато набір в аспірантуру за спеціальністю 032 – «Історія та археологія».
Викладачі кафедри вносять вагомий внесок у розвиток і вдосконалення науково-педагогічних технологій, активно працюють із студентською молоддю, сприяють розвитку її наукових інтересів.