Здорові звички: як їх започаткувати у своєму житті та міцно закріпити, знає нутриціологиня, тренерка, фітнес-блогерка і марафоністка Христина Пеленьо. Саме про це вона розповідала політехнікам на лекції «Healthy-звички. Скласти план, почати і довести до кінця». «Аудиторія» занотувала найцікавіше.
1. Звичка не може бути самоціллю, вона завжди є інструментом для досягнення мети.
2. Коли виникає бажання змінити життя – хапайтеся за нього! Довгі роздуми залишать вас на тому ж місці.
3. Якщо маєте мету – обирайте поступовий шлях. Не хапайтеся за все й одразу, інакше ви схожі на жонглера-початківця, який узяв 10 куль.
4. Автоматично з’являються лише погані звички: ви ж не мріяли гризти нігті чи пити багато коли. Хороші звички – це навички, над якими треба працювати, ця робота має 3 фази. Припустімо, ви захотіли виробити звичку правильно вечеряти. Одного дня ви повечеряли нездоровою їжею, а зранку зрозуміли, що це була помилка. Це перший етап, бо ви вже знаєте, що саме потрібно виправляти. Другий етап – це, коли ви вечеряєте піцою, але розумієте, що не маєте так робити. І третя фаза – відмова від шкідливого, а вона неможлива, якщо ви не пройдете дві попередні.
5. Звичка виробляється не 21 день. Якщо людина ходить 21 день на милицях, після зняття гіпсу, вона не продовжить на них ходити. Ви будете робити «звичку» стільки часу, скільки вам це буде потрібно.
6. Щодня звітуйте собі, підбивайте підсумки – це звичка, яка зробила успішним Білла Гейтса. Почніть розписувати свій вчорашній день – так дізнаєтеся, що робите насправді.
7. Людина виправдає себе в усьому – це механізм самозахисту нашої психіки. Не варто бути до себе надто лояльним. Якщо зі запланованого ви виконуєте лише 30%, то настільки ви і є тим, ким хочете стати. Ви – це ваші досягнення.
8. Харчові звички нам нав’язав світ, бо йому не вигідно, щоб ми були здорові, адже тоді не матимемо потреби в ліках. Мертві люди теж не потрібні, бо тоді вони нічого не купують. Ми всі знаємо, які продукти шкідливі, для правильного харчування потрібно просто їх уникати. Не треба вивчати поєднання білків, жирів і вуглеводів. Спитайте себе: що є моя основна проблема? І відмовтеся від цього. Подумайте: що вам дає погана звичка? І спробуйте отримати це здоровим шляхом, інакше знову повернетеся до неї.
9. Навчіться собі відмовляти, навіть якщо для цього потрібно зробити безглузду дію, наприклад, закричати «ні» чи впасти на підлогу в супермаркеті перед своїм «ворогом» (шоколадом, чипсами тощо).
10. Не варто думати, любите ви щось робити чи ні: почніть це робити і питання люблю/ не люблю більше не виникатиме. Ми вважаємо, що не любимо щось робити, бо просто не вміємо цього. Перегляньте список речей, до яких ви категоричні, та почніть їх виконувати, спробуйте полюбити. Мотивуйте себе питанням: а хочу я це робити, якщо воно принесе згодом користь?
11. Є 4 базові фізичні вправи, які достатньо виконувати, щоб бути здоровим: присідання, відтискання від підлоги, скручування на прес і стрибки. Але це має бути звичкою.
12. Знання – це звичка. Спочатку інформація зберігається у короткотривалій пам’яті, щоб перенести її у довготривалу, її варто повторювати. Програма google keep нагадує мені кожну відвідану лекцію: через тиждень і через півроку після заходу я перечитую законспектоване.
13. Повторюючи для тієї ж мети ту саму дію, яка попередньо не привела вас до бажаного, знову нічого не вдасться. Аналізуйте свої помилки і реально оцінюйте дальшу роботу.
14. Ведіть «ланцюжок звички»: щодня позначайте виконану звичку і стежте, щоб ланцюжок не переривався.
15. Приходьте на лекції, розмовляйте з фахівцями «чистим листочком»: уявляйте, що нічого не знаєте, навіть, якщо це ваша профільна тема – ви отримаєте безліч інсайтів, поглядів під іншим кутом на звичні для вас речі.
16. Вивчіть свого ворога: що більше про нього знаєте, то легше його «вбити». Відкиньте хибні переконання (а раптом я почну застеляти ліжко, якщо прокидатимусь на півгодини скоріше). Знайдіть свою мотивацію. Дізнайтеся перші кроки до своєї звички і почніть їх виконувати.