Екологічна свідомість політехніків: як маленькими кроками можна турбуватися про нашу планету?

21 травня 2020, 13:34
Юлія Бобак, другокурсниця кафедри журналістики та засобів масової комунікації

Нещодавно студенти Львівської політехніки розповіли про свої екозвички, поділилися думками щодо екологічної освіти та рівня екосвідомості в онлайн-опитуванні.

Загалом 66% респондентів намагаються вести екологічний спосіб життя, ще 27% хочуть почати свій шлях у напрямку усвідомленого ставлення до природи.

Ось які екологічні звички політехніки вже впровадили у своє життя:

• беруть покупки у свою багаторазову сумку чи авоську (64%);
  • користуються багаторазовими мішечками замість поліетиленових пакетиків (14.3%);
  • беруть напій у власну багаторазову чашку або термос, щоб не використовувати одноразові стаканчики (18.3%);
  • відмовляються від одноразової соломинки до напоїв (54.1%);
  • мінімізують використання неперероблювального чи одноразового упакування, знаходячи альтернативи (56.1%);
  • сортують і здають на переробку сміття (28.6%; хочуть почати це робити – 56.1%);
  • купують натуральну косметику та побутові засоби (13.3%; іноді купують натуральні, іноді – з масмаркету – 56.1%)
  • планують свої покупки, щоб не викидати їжу даремно (49%);
  • віддають непотрібні речі тим, хто потребує, здають на утилізацію, продають чи міняють (73.5%);
  • вимикають воду під час чищення зубів (81.6%);
  • мінімізують зайве використання енергоресурсів (59.2%);
  • зменшують кількість вживання м’яса, риби, продуктів тваринного походження (23.6%).

80% студентів гадають, що курс екологічної освіти необхідний в школах, коледжах, ЗВО тощо. Але висувають до нього низку умов: він не буде надто довгий, не впливатиме на оцінки, не буде примусовий, а подання інформації має бути цікаве та без нудних формальностей.

Також ми запитали політехніків, чи переглянули вони своє ставлення до екології та чи хотіли би дізнатись щось нове про екологічну сферу після нашого опитування. Ось, що відповіли студенти:

• «Ставлення не змінилося, однак всім (і мені) точно не завадить більше цікавитися цією проблемою. Шукати інформацію від наукового товариства, завжди ставити під сумнів публікації ЗМІ і не піддаватися паніці»;
  • «Ставлення залишилось тим самим: екологію та екопроблеми необхідно розглядати серйозно усім людям. Якщо ми далі хочемо жити на цій планеті, то для цього треба щось робити»;
  • «Так, це опитування – таке -собі невеличке нагадування про те, що все залежить від кожного з нас»;
  • «Захотілося дізнатись більше про екологію загалом, переробку ресурсів та подивись фільми на екологічну тематику».

Зважаючи на серйозні екологічні проблеми: глобальне потепління, забруднення повітря, водойм і ґрунтів, нераціональне використання ресурсів та культуру надмірного споживання, хочеться нагадати важливу річ: щоб турбуватися про планету варто почати з невеликих звичок. Наприклад, взяти банани без пакета чи не купити зайвої футболки, здати макулатуру чи влаштувати понеділок без м’яса. Кожен маленький крок є частинкою великої спільної справи, за яку Земля скаже нам «дякую!».

Фільми про екологію, які варто подивитись:

• «Сміття»(2012)
  • «Земляни»(2005)
  • «Корпорація «Їжа»»(2008)
  • «Дім»(2009)
  • «Реальна ціна моди»(2015)
  • «Екологічний слід людини»(2007)
  • «Мінімалізм»(2015)