Молодь і толерантність: наскільки терпимі студенти Львівської політехніки?

20 травня 2020, 10:31
Юлія Бобак, другокурсниця кафедри журналістики та засобів масової комунікації

Напевно усі помічали, якої популярності набув термін толерантності, що передбачає повагу до права іншого бути таким, яким він є. Існує твердження, що сучасне покоління є активнішим у відстоюванні своїх прав, адже з появою всесвітньої павутини змогло побачити різноманітність світу, поспілкуватись з представниками різних народів та культур. Тому цієї весни я зорганізувала онлайн-опитування серед студентів Політехніки, щоб зрозуміти, чи можливо жити у середовищі української молоді різним та при цьому бути рівними?

Відповідно до отриманих результатів, 90% респондентів вважають себе толерантними, тож я вирішила запитати про їхнє ставлення до тих груп людей, які найбільше піддаються нетерпимості. Тож найбільш прихильні політехніки до людей інших релігій (87.8% позитивних відповідей), іншої раси (74.6%), іншомовних (74.4%) та осіб з інвалідністю (62.8%).

До імміґрантів, людей, що живуть на вулиці, повій, ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД студенти ставляться нейтрально (69.8%, 53.5%, 51.2% та 44.2%, відповідно).

Більш-менш терпиме ставлення спостерігаємо до ментально хворих людей (37.2% – нейтрально, 48.8% – позитивно) та представників ЛГБТ-спільноти (39.5% – нейтрально, 39.5% – позитивно).

Найменшу прихильність викликають люди з наркотичною (48.8% – негативно, 34.9% – нейтрально) та алкогольною залежностями (37.2% – негативно, 44.2% – нейтрально)

86% респондентів не вбачають проблеми у спілкуванні з людиною іншого соціального класу. 81.4% не засуджують співрозмовника за віковим критерієм. 74.4% погоджуються з тим, що чоловіки та жінки повинні мати рівні права.

Також ми запитали у політехніків, що для них означає толерантність. Серед найцікавіших відповідей:

• «Терпиме ставлення до кожного представника суспільства, незалежно від того, який він»;
  • «Свобода»;
  • «Терпиме ставлення до людей, які відрізняються від більшості не за власною волею»;
  • «Відчувати себе рівним з іншими, і вважати інших рівними зі собою»;
  • «Толерантність – це розуміння, що не тільки ти у тому світі – ХТОСЬ»;
  • «Здатність сприймати без агресії думки, які відрізняються від власних»;
  • «Здатність змиритись з тим, що інші люди – «не ти»»;
  • «Це повага до інших, вміння адекватно сприймати людей, незалежно від їхніх віросповідань, статі та почуттів»;
  • «Терпимість, емпатія і розуміння»;
  • «Бути добрим, сприймати людину такою, як вона є».

Найчастіше, на думку студентів, прояви нетерпимості (тобто антитолерантність) можна зустріти:

• «У селах і містечках»
  • «У релігії та політиці»
  • «У соцмережах, у барах (та інших закладах, де люди себе не зовсім контролюють)»
  • «Будь-де у повсякденному житті»
  • «У громадському транспорті»
  • «У громадських місцях, державних установах»
  • «Вона є всюди, але найчастіше – у тих людях, які чхають на інших, і не мають виховання»
  • «Всюди, і що більша глобальна сфера, то більше цих проявів (релігія, політика)»
  • «На теренах пострадянських країн»
  • «Переважно серед старших людей»
  • «У школах».

А ось відповіді політехніків щодо причин виникнення нетерпимості:

• «Через обмеженість у поглядах»
  • «Бо люди не вміють контролювати свої емоції та розуміти позицію інших»
  • «Від стереотипного мислення»
  • «Існує лише одна відмінність між всіма людьми – інтелектуальна. Ті, хто думає не так, – породжують нетерпимість»
  • «Через застарілі моделі поведінки, поширені у суспільстві»
  • «Від поганого життя»
  • «Через небажання сприймати людей такими, як вони є, зважати на чиїсь думки та почуття»
  • «Бо нема елементарної поваги, виховання і своєчасного вміння закрити рота»
  • «Від неосвіченості, від незнання людей, від небажання вчитись»
  • «Бо так виховали батьки і так сама людина хоче поводитися»
  • «Все через неосвіченість людей, старомодне мислення, яке пішло з Радянського Союзу».

Бути толерантним – це вибір тої людини, яка є вільною у своїх проявах та дозволяє бути вільними людям навколо себе. Поспілкувавшись з молодими представниками сучасного суспільства, я зауважила, що більшості з них не так важливі колір шкіри, релігія, соціальний статус чи стать. Набагато вагомішим чинником є те, які у людини характер та виховання, чи є спільні інтереси та чи є ця особа цікавим співрозмовником. Незважаючи на те, що нетерпимість все ще існує на теренах України, наша молодь вже робить кроки у бік прийняття людей такими, як вони є.