НДЦ «Демос» взяв участь в організації та роботі наукової конференції Міжнародної організації праці в Україні

15 березня 2020, 10:54
НДЦ «Демос» Львівської політехніки

Друга декада ХХІ століття ознаменована значними змінами у розвитку національних й регіональних ринків праці у різних країнах світу. Четверта промислова революція і пов’язана з нею цифровізація економіки, розвиток транснаціональних корпорацій, розміщення значної частини виробництв в місцях (регіонах, країнах) поза місцем реєстрації головного офісу, спрощення (скасування) процедур перетину кордонів, стрімке постаріння населення – усе це має неабияке значення для України. Ключовий індикатор міграційної сфери – обсяги й структура української трудової міграції – став як потужним чинником, так і гальмом соціально-економічного зростання економіки, держави, суспільства.

Нині складно говорити про ефективність використання в Україні міграційного капіталу. У державі не реалізовується відповідна політика створення нових робочих місць, повільними є зміни в організації системи соціального захисту трудових мігрантів. Ці питання тематику проведення у Львові міжнародної науково-практичної конференції (9–12 березня 2020 р., Львів).

Організаторами конференції з питань трудової міграції та розвиту регіональних ринків праці виступили Міжнародна організація праці, Об’єднання профспілок Львівщини та Федерація профспілок України. Захід відбувся за підтримки проєкту МОП «Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні». Серед учасників – гості з Женеви, Норвегії, чисельні делегації Литви, Латвії, Польщі. У роботі засідань взяв участь заступник Голови ФПУ Євген Драп’ятий, керівники всеукраїнських профспілок та територіальних профоб’єднань, представники СПО об’єднань профспілок, науковці, представники міжнародних організацій: Сергіус Гловацкас, завідувач сектором Європи і Центральної Азії Бюро МОП з питань діяльності працівників, Джемаль Ходжич, старший технічний радник проєкту МОП «Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні», Сергій Савчук, національний координатор МОП в Україні, науковці.

З першою пленарною доповіддю на тему «Українська трудова міграція й майбутнє сфери праці: соціально – економічний, геопросторовий та інституційний виміри» виступила професор Національного університету «Львівська політехніка», керівник Науково-дослідного центру соціальної й демографічної політики та управління «Демос», д.е.н. Уляна Садова. Вона представила результати наукового дослідження, здійсненого групою вчених регіону, навела статистичні дані про обсяги і структуру української трудової міграції, вказала на існування різних моделей систем соціального захисту мігрантів, зупинилася на уроках їхньої реалізації у часи економічної кризи 2008 року, вказала новітні виклики розвитку національного ринку праці через існування української трудової міграції (вичерпуваності в Україні резервів експорту людського капіталу, його втраті внаслідок освітньої міграції, суперечностях капіталізації знань українських студентів за кордоном, відсутності концепції державної міграційної політики тощо).

Загалом впродовж конференції усі присутні – як представники Міжнародної організації праці, профспілок інших країн, так і України – обговорили понад три десятки проблемних питань щодо організації життя та праці трудових мігрантів. Виступаючі були єдині у висновку, що трудова міграція є викликом сучасної епохи. Маючи чимало позитивних наслідків, вона несе ризики експлуатації робочої сили, зловживання через порушення прав працівників. Профспілки різних країн повинні активізувати співпрацю, підвищити ефективність діяльності в частині захисту трудових прав і свобод працівників-мігрантів. За підсумками дискусій були вироблені рекомендації щодо подальших дій Міжнародній організації праці, Міжнародним профспілковим об’єднанням, Уряду України, українським профспілкам та профспілкам приймаючих країн. Особлива атмосфера вишуканості даній конференції була забезпечена з різних сторін – приміщенням овальної зали «Будинку вчених», яка просякнута неповторним духом Львова, виступом маленьких діток зразкового вокально-хореографічного ансамблю «Сонечко», і, без сумніву, змістовними, цікавими виступами учасників конференції.

Щира подяка висловлена від організаторів заходу к.е.н., доцентові Оксані Гошовській за професійний супровід конференції у ролі перекладача. У роботі конференції взяли активну участь представники НДЦ «Демос» Львівської політехніки: д.е.н., професор Ольга Гринькевич, к.е.н., доцент Тетяна Степура, к.е.н., доцент Марія Бачинська, к.е.н., доцент Наталя Андрусишин, студенти Юлія Новіцька, Ярина Мандюк, Юлія Карасюкевич, Віталій Чабан та інші.

Докладніше про конференцію

Пропозиції для профспілок