Рік математики в Україні: Науково-технічна бібліотека розповідає про Станіслава Кемпінського, професора кафедри математики

17 липня 2020, 11:44
Науково-технічна бібліотека Львівської політехніки

Науково-технічна бібліотека Національного університету «Львівська політехніка» продовжує розповідь про математиків Львівської політехніки.

Станіслав Кемпінський (Stanisław Kępiński) (1867–1908), професор кафедри математики

У 1885–1889 рр. навчався в Ягеллонському університеті в Кракові, де вивчав математику, фізику та астрономію на філософському факультеті. У 1890 р. склав у Кракові іспит на право викладання математики в гімназіях та реальних школах, а вже наступного року отримав ступінь доктора філософії у Ягеллонському університеті за працю «O równaniach różniczkowych rzędu drugiego» (1891).

Продовжив навчання в університетах Геттінгена та Берліна (1893), де протягом трьох семестрів вивчав теорію функцій, а також теорію диференціальних рівнянь під керівництвом знаних німецьких математиків Фелікса Кляйна (Felix Christian Klein), Карла Германа Амандуса Шварца (Karl Hermann Amandus Schwarz) і Генриха Мартина Вебера (Heinrich Martin Weber). Повернувшись до Кракова, викладав математику у школі та Ягелонському університеті (1893–1896).

Постановою від 31 жовтня 1899 р. був призначений професором кафедри математики Політехнічної школи у Львові. Декан факультету інженерії (1902–1903, 1905–1908), ректор у 1903–1904 навчальному році.

Вчений читав лекційні курси з аналітичної геометрії, алгебри і теорії чисел, основ математичного аналізу і теорії аналітичних функцій. Одночасно викладав математику у Львівському університеті, де читав такі курси: «Вибрані глави з теорії диференціальних рівнянь» (1903/04), «Про рівняння в частинних похідних» (1905/06), «Про інтегрування диференціальних рівнянь» (1906/07).

Автор біля 30 наукових праць, більшість з яких стосуються теорії диференціальних рівнянь і теорії функцій.

У 1907 р. з друку вийшов підручник науковця у двох частинах «Podręcznik równań różniczkowych ze szczególnem uwzględnieniem potrzeb techników i fizyków», який як і інші праці вченого зберігаються та досліджуються працівниками нашої книгозбірні.

Підпис вченого на деяких виданнях засвідчує, що вони були передані в дар Плациду Дзівінському (Placyd Zdzisław Dziwiński) – математику, колезі по кафедрі.