Талановиті математики Львівської політехніки: Стефан Качмаж, математик і винахідник

7 вересня 2020, 11:13
Науково-технічна бібліотека Львівської політехніки

Стефан Качмаж (Stefan Kaczmarz, 1895–1939?) – математик, винахідник. Вивчав математику, фізику та хімію на філософському факультеті Ягеллонського університету (1913, 1918–1922).

З початком Першої світової війни вступив до Польських легіонів (1914–1918). Після їхнього розпуску, через відмову скласти присягу, Стефан Качмаж був інтернований австрійською владою в Хуст та Буштино (Bustyaháza). 27 березня 1918 р. він був звільнений з армії і повернувся до навчання у Ягеллонському університеті, який закінчив у 1922 році. Щоб мати можливість викладати у школі, Стефан Качмаж закінчив Педагогічні курси при Ягеллонському університеті (1922).

Ще навчаючись в університеті, талановитий студент почав працювати асистентом у Гірничо-металургійній Академії в Кракові, а пізніше викладати математику у приватній гімназії.

Від 1924 р. на запрошення професора математики Стефана Банаха молодий вчений почав працювати у Львівській політехніці на посаді молодшого асистента (1924–1925), згодом старшого асистента, викладача та доцента (1935–1939).

Крім викладання у Політехніці, Качмаж мав лекційні та практичні курси у Ягеллонському та Львівському університетах, викладав математику у львівських гімназіях. У 1927–1929 рр. вчений брав участь у наукових конференціях, які проходили у Львові, Міжнародному конгресі математиків у Болоньї та з’їзді математиків слов’янських країн у Варшаві.

Отримав стипендію на навчання, удосконалював свої знання в університетах Кембриджа та Геттінгена (1932).

Науковий доробок математика складають 32 статті та монографія, а метод Качмажа має і сьогодні широке застосування в прикладній математиці. Цей метод ввійшов до академічних підручників, наприклад, тих, що стосуються комп’ютерної томографії.

…Є три версії загибелі математика, але жодна з них не підтверджена…