ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою президії ВАК України
від 14 червня 2007 р. № 47-08/6
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.24.01 – геодезія, фотограмметрія і картографія
I. Формула спеціальності:
Галузь науки й техніки, що вивчає обертовий рух, форму й розміри Землі та планет і зміни їх у часі для забезпечення різних галузей економіки, науки, військової сфери та громадян достовірною геопросторовою інформацією на основі проведення вимірів просторового місцеположення об'єктів, їх динамічних і кінематичних параметрів наземними, дистанційними, фотограмметричними й іншими методами, опрацювання результатів вимірів із застосуванням математичних методів, інформаційних технологій для створення моделей земної поверхні та планет і їх подання в цифровому вигляді, а також на планах, картах, профілях й інших геозображеннях.
II. Основні напрямки досліджень:
- Теоретична геодезія – просторово-часові системи координат, вивчення зовнішнього гравітаційного поля Землі (фізична геодезія), подання форми Землі у вигляді еліпсоїда обертання та визначення його параметрів (сфероїдна та просторова геодезія).
- Основні геодезичні роботи на суходолі - засоби та методи виконання вимірів, астрономічні спостереження й системи глобального позиціювання, розвиток астрономо-геодезичних мереж і мереж перманентних станцій як основи для виконання геодезичних робіт на території країн і континентів.
- Морська геодезія – визначення рівнів морів, засоби та методи вимірювань для навігації морських суден, створення морських карт, знімання шельфу та дна морів.
- Геодезична астрономія – засоби та методи астрономічних визначень положення пунктів і напрямів, системи обертання, засоби та методи визначення часу.
- Гравіметрія – виміри сили ваги, виміри інших похідних потенціалу сили ваги.
- Космічна геодезія – геодезичне використання супутників Землі, використання радіоастрономічних спостережень у геодезичних мережах.
- Геодезичні методи вирішення геодинамічних задач – програми геодинамічних спостережень з використанням геодезичних методів, вивчення планетарних геодинамічних явищ, сучасних рухів земної кори, внутрішньої будови Землі з використанням геодезичних і гравіметричних даних.
- Топографія та фототопографія – топографічні знімання, аерознімання, аеротріангуляція, аерофотознімальні та фотограмметричні роботи, топографічні та спеціальні карти, цифрові моделі місцевості, використання аерокосмічної інформації в геодезії та картографії.
- Маркшейдерські знімання для просторово-геометричних вимірів у надрах Землі при їх розвідці й розробці та на поверхні шахт і рудників, маркшейдерські знімання при будівництві й експлуатації підземних споруд.
- Прикладна геодезія – застосування геодезії в будівництві, на транспорті, при розробці родовищ, у землевпорядкуванні та кадастрі, лісовому та водному господарствах, у природознавстві й інших галузях народного господарства, як окремо так і разом з фотограмметрією.
- Фотограмметрія – апаратні засоби наземного й аерокосмічного знімання; теоретичні основи та технології опрацювання фотографічних, телевізійних, оптико-електронних, лазерних, багатозональних й інших зображень; побудова цифрових моделей об'єктів, місцевості, рельєфу; фототріангуляція.
- Дистанційне зондування (ДЗ) та космічна фотограмметрія: методи дистанційного зондування об'єктів за їхніми наземними й аерокосмічними зображеннями; основні задачі космічної фотограмметрії; методи ДЗ для розв'язання інженерних задач і управління територіями.
- Математичне опрацювання результатів геодезичних вимірів – математико-статистичні методи опрацювання результатів геодезичних вимірів, обчислювальні методи розв'язування геодезичних задач, моделі та методи зберігання геодезичної інформації.
- Теорія, технологія та технічні засоби згущення за аерокосмічними знімками геодезичних мереж, цифрові фотограмметричні та геоінформаційні методи створення й оновлення топографічних, землевпорядних, екологічних, кадастрових і інших карт і планів.
- Теорія та технологія дешифрування зображень і розпізнавання образів з метою дослідження природних ресурсів і картографування об'єктів досліджень.
- Теорія та технологія отримання просторово-часових і кількісних характеристик динаміки природних і техногенних процесів комплексними геодезичними, фотограмметричними методами та даними дистанційного зондування Землі з метою їх прогнозної оцінки.
- Загальна теорія картографії – розвиток вчення про її предмет, робочу модель, методи, картографічні мови та їх граматики. Теорія картографічних проекцій і інші проблеми математичної картографії. Картографічна топоніміка. Картографічна генералізація. Картографічний дизайн.
- Нові методи складання та проектування карт, нові види топографічних, загально-географічних і тематичних карт і атласів. Геоінформаційне картографування. Технології видання карт, організація геодезичного та картографічного виробництва.
- Використання карт у науці та практиці, картометрія, математико-картографічне моделювання, точність і надійність досліджень по картах.
- Геоінформаційні системи, геоінформаційні технології, інфраструктури геопросторових даних. Бази геопросторових даних і метаданих. Методи, моделі та технології формування, опрацювання, зберігання, розповсюдження та використання геопросторових даних на основі розподілених баз даних і знань, локальних і глобальних інформаційних мереж, розроблення геоінформаційних порталів.
- Стандартизація географічної інформації, методів геокодування, геоінформаційних сервісів, моделей цифрового кодування та цифрового подання геопросторових даних, геозображень, цифрових і електронних карт і планів, метаданих, методів і засобів обміну географічною інформацією.
- Принципи, методи, процедури та технології оцінки якості й оцінки відповідності геопросторових даних, цифрових і електронних карт і планів.
- Геодезичне та фотограмметричне приладобудування – конструювання вимірювальних засобів і систем, цифрових фотограмметричних станцій, дослідження приладів і систем отримання й оброблення вимірювальної інформації.
- Історія геодезії, картографії, фотограмметрії та картографічне джерелознавство.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені: технічні науки.