Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Спеціальні соціології, частина 4

Спеціальність: Соціологія
Код дисципліни: 6.054.00.O.44
Кількість кредитів: 5
Кафедра: Соціологія та соціальна робота
Лектор: к.політ.н., доцент Школяр Мар’яна Володимирівна.
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: заочна
Результати навчання:
• знати: основні поняття та особливості соціології організацій як спеціальної соціологічної теорії; специфіку сучасної організації як суб’єкта соціального життя; методологічні підстави провідних наукових соціологічних напрямків та концепцій, в рамках яких відбувається осмислення соціальної ролі організацій; причини формування, механізми функціонування та логіку розвитку організації як колективного соціального суб’єкта ціледосягнення; особливості структури та функціонування організації як відкритої системи; параметри та особливості соціальної структури та культури організації; особливості функціонування особи та групи в організації; основні характеристики процесів, які відбуваються в організаціях; принципи розвитку організацій та методи інтервенції в цей розвиток; основні поняття та теоретичні положення соціології конфлікту як спеціальної соціологічної теорії; історію розвитку знань про соціальні конфлікти, специфіку трактування соціального конфлікту в межах соціології; передумови виникнення, сутність, типи, структуру, етапи розвитку, особливості запобігання та вирішення соціальних конфліктів.
• вміти: аналізувати процеси в організації соціологічними методами; застосовувати соціологічні методи до вивчення організаційного оточення; планувати роботу з розвитку організацій; оцінювати ефекти інтервенції у розвиток організацій; інтерпретувати соціальний конфлікт, користуючись методологічними принципами різних соціологічних підходів та теорій; визначати генетичні, динамічні, структурні, типологічні та функціональні характеристики конфлікту; аналізувати конкретну конфліктну ситуацію, складати карту конфлікту;обирати та оцінювати доцільність відповідного стилю або системи стилів поведінки у конфліктній ситуації; розробляти систему профілактики конфліктів; забезпечувати умови розвитку громади та організації, спроможної запобігати конфліктам та розв’язувати їх.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни:
«Теоретична соціологія», «Сучасні соціологічні теорії», «Спеціальні соціології, частина 1», «Спеціальні соціології, частина 2», «Спеціальні соціології, частина3».
кореквізити: «Соціологія малих груп і комунікація».
Короткий зміст навчальної програми:
Соціологія організацій як спеціальна соціологічна теорія. Сутність сучасної організації. Організація як відкрита система. Типи організацій. Структура організацій. Організаційна культура. Людина в організаційному просторі. Група як основа організації. Лідерство та групові явища. Роль команд у функціонуванні організацій. Організаційні процеси. Комунікація в організаціях. Організаційні конфлікти. Процес прийняття рішень в організаціях. Влада і політика. Організаційний розвиток. Опір змінам в організації. Організація: соціологічний погляд ззовні. Імідж організації. Організаційна екологія. Соціологія конфлікту як спеціальна соціологічна теорія. Витоки теорії соціального конфлікту.Конфлікт як соціальний феномен. Атрибути та функції конфлікту. Типи конфліктів. Структура конфлікту. Динаміка конфлікту. Поведінка у конфлікті. Система управління соціальними конфліктами. Профілактика та розв’язання конфліктів.
Рекомендована література:
• Лукашевич М.П. Соціологія. Основи загальної, спеціальних і галузевих теорій: підручник для студентів вищих навчальних закладів/М.П.Лукашевич, М.В.Туленков, Ю.І. Яковенко – К.: Каравела. – 2008. – 544с.
• Сірий Є.В. Соціологія: загальна теорія, історіярозвитку, спеціальні та галузеві теорії: навч. посібник / Є.В. Сірий – Вид. 2-ге – К.: Атіка, 2007. – 480 с.
• Туленков М.В. Теорія організаційної взаємодії: підручник /М.В. Туленков. – К.: ІПК ДСЗУ, 2011. – 456с.
Методи і критерії оцінювання:
(40 %) поточний контроль — робота на практичних заняттях, 2 індивідуальні контрольні роботи; (60%) – екзамен.