Від 15 січня у Львівській політехніці стартували тренінги для працівників нашого університету від новоствореного Відділу навчання та розвитку персоналу.
― Ці навчання абсолютно відповідають стратегії Політехніки. Адже ми живемо у надзвичайно змінному середовищі, яке продукує багато нової інформації, тож доводиться працювати в доволі стресових ситуаціях. Тому нам треба вміти швидко адаптуватися до змін, а також імплементувати їх у своє середовище. Мусимо також чимало часу й уваги приділяти вивченню освітніх послуг, на які сьогодні є запити. Маємо знати, що пропонують європейський і світовий освітні ринки, щоб зрозуміти, які наші конкурентні переваги. Погодьтеся: добре обладнання, матеріальні ресурси не забезпечені людським капіталом не даватимуть бажаного результату. Тож у такому потужному університеті, Львівській політехніці, особливу увагу повинні приділяти правильному підбору персоналу, ― наголосила завідувачка Відділу навчання та розвитку персоналу Надія Любомудрова.
Якщо ще декілька десятиліть тому існувала тенденція, що освіту здобувають раз на все життя, а потім лише вдосконалюються у цій професії, то сьогодні йдеться про навчання впродовж життя.
― Постійне освоєння чогось нового для багатьох стало вже стилем життя. І до цього треба адаптуватися. Багато інновацій є у науці, змінюється світоглядна філософія ― сьогодні йдеться про те, щоб дбати не тільки про себе, а розуміти, що кожен є частинкою світу, команди, середовища. Тобто бути взаємовідповідальними. Тому маємо вчитися не просто виконувати конкретну функцію, а співпрацювати у певній групі людей, старатися зрозуміти, наскільки є корисними для колективу, структури, де працюємо, тож постає питання сеансів і цінностей, ― додала Надія Петрівна.
Одне зі завдань Відділу навчання та розвитку персоналу ― допомогти людям відкривати у собі навички, які їм потрібні, спільно розв’язувати різноманітні проблеми. Також відвідування тренінгів, які організовуватимуть, стане нагодою обмінюватися позитивним досвідом між працівниками різних структурних підрозділів.
― Ми ставимо перед собою завдання ― залучати людей у спільноту Політехніки. Щоб усі розуміли: працюємо в одному напрямі й маємо спільні цінності та цілі, ― підкреслила завідувачка Відділу навчання та розвитку персоналу.
Під час тренінгів окрему увагу приділятимуть емоційному інтелекту. Адже, як зазначила моя співрозмовниця, від емоційного стану залежить наша продуктивність.
― Важливо, щоб люди могли зрозуміти своє місце у команді. Ще донедавна працівників сприймали просто як виконавців функцій. А треба підтримувати один одного. Тож ми разом творитимемо у Політехніці середовище, де комфортно і цікаво працювати. Це позитивно впливатиме й на імідж Політехніки. Нам важливо, щоб було усвідомлення, що політехнік ― це вже цінність. Це розуміння треба формувати у людях, ― наголосила Надія Петрівна.
Серед цінностей, які задекларовані у стратегії університету є прагнення до змін, тобто постійний розвиток у межах своєї професії.
― Велику частину відповідальності за створення енергетики змін мають взяти на себе керівники структурних підрозділів, завідувачі кафедр. Люди відчуватимуть необхідність змін. Ми готові до того, що дехто не сприйматиме зміни і це звичайна фізіологічна реакція нашого мозку: ми боїмося чогось невідомого. Тому людей треба налаштовувати на зміни, на усвідомлення, що навіть помилки ― не страшні, адже вони додають досвіду, ― каже Надія Любомудрова.
У своїй діяльності Відділ навчання та розвитку персоналу керуватиметься принципами андрагогіки, метою якої є сприяти розвитку і реалізації цілісності особистості.
― Коли люди тривалий час працюють на одному місці, тоді з’являється ефект інерційності й немає відчуття необхідності розвиватися, людина рухається в «тунельному» напрямку. Ми ж намагатимемося розширити можливості, відкрити нові грані роботи. У світових тенденціях HR-менеджменту є поняття різноманіття, ефективності від різноманіття. Це різноманіття поглядів, бачення, вирішення проблем сприяє всесторонньому розвитку і викладачів, і студентів, ― підкреслила очільниця Відділу навчання та розвитку персоналу.