Історія кафедри «Технічна механіка та деталі машин» нерозривно пов’язана з історією створення, розвитку та діяльності Львівської політехніки. Вона сягає середини ХІХ століття і продовжується до сьогодення. В 1870 р. в тодішній Технічній академії почала функціонувати загальна кафедра механіки і теорії машин в складі машинобудівного факультету. Пізніше, в 1894 р. у Вищій політехнічній школі (утворена в 1877 р.) вже діяла кафедра механічної технології та машинознавства. На початку 30-х років ХХ століття у складі Львівської політехніки (утворена в 1921 р.) було 6 факультетів та 19 кафедр, серед яких працювала і кафедра елементів машин та загального машинознавства.
У післявоєнні роки вже в Львівському політехнічному інституті (утворений в 1939 р.), починаючи з 1947 р. кафедра мала назву “Деталі машин і підіймально-транспортні машини”. Її очолював д.т.н., проф. М.С. Комаров. У 1957 р. була створена окрема кафедра „Деталі машин” і її керівником був до 1967 р. д.т.н., проф. І.П. Глущенко. Протягом декілька місяців за наказом ректора кафедрою керував доцент Мінеєв С.П. Після - 24 роки до 1992 р. завідував кафедрою д.т.н., проф. С.Г. Калінін, з 1992 р. до 2012 р. кафедру очолював к.т.н., проф. В.Т.Павлище. З 2012 р. завідувач кафедри д.т.н., проф. Малащенко В.О. У 2017 р. кафедру назвали «Технічна механіка та динаміка машин», а у листопаді 2019 р. Вчена рада ІІМТ затвердила назву «Технічна механіка та деталі машин». Нижче наведено завідувачі кафедри, починаючи з 1944 року.
На всіх етапах своєї діяльності кафедра деталей машин працювала і продовжує працювати над вдосконаленням навчального процесу, який здійснюється тепер для 12 напрямів підготовки фахівців, а також над розробкою науково-технічних проблем в різних галузях машинобудування. Основні дисципліни, викладання яких ведеться на кафедрі деталей машин, такі: “Основи конструювання машин”, “Деталі машин”, “Деталі машин і ПТО”, “Теорія механізмів і машин”, “Оптимізація об’єктів проектування”, “Прикладна механіка”, “Основи механіки”, “Триботехніка і основи надійності машин” та ін.
Професорсько-викладацький склад кафедри за останні 30 років змінювався в межах від 12 до 28 викладачів і до 13 допоміжного персоналу. На теперішній час на кафедрі працюють 11 викладачів, серед яких 2 професори, д.т.н., 6 доцентів, к.т н., 2 старших викладачів (1 к.т.н.),1 асистент, к.т.н. і 4 особи навчально-допоміжного складу.