Загальні положення
Інститут наставників запроваджується з метою проведення виховної роботи в академічних групах, педагогічної підтримки навчальної та позанавчальної роботи студентів, вирішенню питань, окреслених державою з питань національно-громадського виховання і цим Положенням.
Наставник групи призначається з числа штатних працівників професорсько-викладацького складу. Він призначається відповідальним за виконання Програми національно-громадського виховання студентів за весь період навчання в університеті.
Головною метою діяльності наставника є формування національно свідомої, фізично здорової особистості з притаманними їй цінностями сучасного українського виховання.
Наставник, як правило, працює з групою весь термін навчання – з І до V (VI) курсу.
Наставники груп підбираються кафедрами з числа викладачів кафедри. Їх кандидатури розглядає Вчена рада інституту і затверджує директор інституту.
У своїй діяльності наставник керується:
- Загальною декларацією прав людини;
- Конституцією України;
- Законом України «Про освіту»;
- Законом України «Про мови»;
- Положенням про державний вищий навчальний заклад;
- Статутом та нормативними документами університету;
- Програмою національно-громадського виховання студентів на весь період навчання;
- цим Положенням.
Наставник працює під безпосереднім керівництвом завідувача або заступника завідувача кафедри з виховної роботи, заступника директора інституту з виховної та організаційної роботи у тісному контакті зі студентським самоврядування, осередками громадських організацій університету.
Наставник несе відповідальність перед адміністрацією інституту за спрямованість, зміст, організацію та результативність виховної роботи у групі.
Права та обов’язки наставника
Наставник групи зобов’язаний:
- Складати план виховної роботи на семестр та затверджувати його у заступника директора інституту з виховної та організаційної роботи.
- Проводити виховні години згідно з розкладом занять за розробленим планом виховної роботи.
- Організувати студентів для участі в інститутських та університетських і інших, передбачених планом виховних заходах.
- Сприяти створенню активу групи та надавати йому допомогу у формуванні студентського колективу, напрацюванні позитивних орієнтирів, спрямованих на здобуття глибоких професійних знань, підвищення культурного рівня студентів, ведення ними здорового способу життя.
- Володіти інформацією про індивідуальні особливості студентів, їх стан здоров’я, сімейно-побутові умови.
- Виявляти здібних студентів та сприяти їх творчому росту.
- Відвідувати студентів за місцем їх проживання з метою сприяння розв’язанню їх побутових проблем.
- Проводити індивідуальну роботу зі студентами, які цього потребують.
- Сприяти створенню у групі здорового морально-етичного клімату та емоційної культури.
- Налагодити зв’язки з батьками студентів; інформувати їх про успіхи і невдачі їх дітей в університеті.
- Розвивати ініціативу студентів, сприяти їх входженню в університетські молодіжні організації, розвитку самоврядування.
- Складати при потребі характеристики на студентів групи.
- Інформувати викладачів про особливості психологічного стану студентів групи.
- Сприяти випускникам у працевлаштуванні.
- Підтримувати зв’язки з випускниками після закінчення навчального закладу.
- Звітувати про свою роботу на засіданні кафедри, раді інституту.
Наставник має право:
- Представляти інтереси групи і окремих студентів на Раді інституту та перед адміністрацією інституту.
- Брати участь у нарадах і зборах, на яких розглядаються питання, пов’язанні з роботою академічної групи.
- Подавати пропозиції адміністрації інституту щодо вдосконалення освітньої діяльності, поліпшення житлово-побутових умов студентів.
- Подавати адміністрації пропозиції щодо накладання стягнень і заохочення студентів, представлення до іменних стипендій, поселення в гуртожиток, розподілу на практику.
Навчальне навантаження, контроль і заохочення наставника:
- Обсяг річної роботи наставника 50-100 годин враховується кафедрою під час визначення навчального навантаження на рік за умови збереження загального обсягу навчального навантаження, що виконується кафедрою.
- Оцінка роботи наставника враховується під час рекомендації його кандидатури для укладання договору (контракту) на новий термін роботи в університеті.
- За несумлінне ставлення до виховної роботи у групі наставник за поданням заступника директора інституту з виховної та організаційної роботи звільняється від виконання обов’язків розпорядженням директора інституту з понесенням адміністративної відповідальності.
- У випадку тривалої відсутності наставника на роботі, адміністрація інституту за поданням кафедри, вирішує питання про тимчасову заміну або призначення нового наставника.
- У випадку розбіжності в оцінці діяльності та результатів виховної роботи між адміністрацією та наставником, останній має право апелювати до Вченої ради інституту.
- Адміністрація університету за особливі успіхи у вихованні студентів за поданням Ради з організації виховної роботи може нагороджувати наставників грамотами чи стимулювати матеріально.