Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Теорія держави і права

Спеціальність: Право
Код дисципліни: 6.081.00.O.6
Кількість кредитів: 8
Кафедра: Теорії та філософії права, конституційного та міжнародного права
Лектор: Жаровська Ірина Ярмол Лілія
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання:
1. Повинні знати:
на понятійному рівні: предмет, методологію теорії держави і права, основні категорії та поняття цієї науки, загальні закономірності державно-правового розвитку України, визначальні умови оптимального поєднання сучасного, новітнього державно-правового матеріалу із традиційними розробками, що вже стали класичними для вітчизняного державознавства і правознавства;
на фундаментальному рівні:зміни, що під впливом нових фактів і обставин відбулися у ставленні соціальних суб’єктів до таких політико-правових за своєю природою явищ, інститутів та установ, як правова держава, принцип поділу влади, інститут приватної власності, багатопартійність і множинність (плюралізм) ідеологій тощо;
на практично-творчому рівні: фундаментальні, основоположні поняття про державу і право, законність і конституційність, правотворчість і правозастосування, правопорушення і правомірну поведінку, зрештою, про місце і роль держави і права у житті суспільства та політичної системи.
2. Повинні вміти:
на репродуктивному рівні: демонструвати розуміння механізму, причин і наслідків державно-правового розвитку України в контексті сучасних державотворчих і правотворчих процесів, аналізувати нормативно-правові акти і правильно застосовувати їх у практиці, юридично грамотно оцінювати правові явища й інституції, масштабно мислити правовими категоріями;
на евристичному рівні: готувати наукові повідомлення і реферати, самостійно працювати з першоджерелами та науковою літературою, формулювати власну професійну позицію у правоохоронній та громадській діяльності, опираючись на проблемно-теоретичні засади держави і права;
на творчому рівні: застосовувати набуті знання та навики у вивченні інших дисциплін і на практиці, збагачувати власну правову культуру, поповнювати теоретико-правові знання шляхом самоосвіти та самовдосконалення.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни:
Філософія права
Конституційне право України
Юридична деонтологія
Короткий зміст навчальної програми:
У науці про суспільство теорія держави і права займає особливе місце, обумовлене її специфічним об'єктом вивчення — державою і правом, як самостійними, але органічно взаємопов'язаними між собою важливими сферами суспільного життя. Предметом науки є сукупність закономірностей та особливостей явищ об'єктивної дійсності чи теоретичних знань, які вивчаються цією наукою. Теорія держави і права – це система узагальнених знань про основні і загальні закономірності розвитку держави і права, про виникнення, сутність, призначення, функціонування й розвиток державно-правових явищ. Предмет теорії держави і права створюється практично всією системою юридичних наук, що пояснюється тим, що галузеві й інші юридичні науки вивчають окремі аспекти держави і права, їхню історію і не дають узагальнених теоретичних знань про елементи і складові держави і права. Предметом теорії держави і права є загальні та специфічні закономірності виникнення, розвитку і функціонування держави і права, їхніх окремих елементів, а також органічно пов'язані з ними інші соціальні явища і процеси. Сама теорія держави і права як юридична наука є системою об'єктивних знань про ці загальні та специфічні закономірності, їхні окремі елементи та органічно пов'язані з ними соціальні явища і процеси.
Рекомендована література:
1. Актуальні проблеми теорії держави та права : навч. посіб. / Є.В. Білозьоров, Є. О. Гіда, А. М. Завальний та ін.; за заг ред. Є. О. Гіди. – К. : ФОП О. С. Ліпкан, 2010. – 260 с.
2. Алексеев С.С. Тайна права. Егопонимание, назначение, социальнаяценность / С.С. Алексеев – М. : НОРМА, 2001. – 176 с.
3. Бостан С. Теорія держави та права: навч. посіб. / С. Бостан– Запоріжжя, 2013. – 200с.
4. Васильєва А.С. Теорія держави та права: підручник./ А.С. Васильєва– Київ, 2010. – 464 с.
5. Горун О.В. Теорія держави та права: навч. посібник. / О.В. Горун– Київ, 2011. – 216 с.
6. Загальна теорія держави і права : підручник / за ред.: М. В. Цвіка, О. В. Петришина, Нац. юрид. акад. України ім. Я. Мудрого. – Х. : Право, 2011. – 584 с.
7. Кравчук М.В. Теорія держави і права : (опорні конспекти) : навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / М.В. Кравчук ; Міністерство освіти і науки України, Тернопільський національний економічний університет, Юридичний факультет, Кафедра теорії та історії держави і права. - Тернопіль : ТНЕУ, 2016.- 523 с.
8. Кравчук С. Й. Основи теорії держави і права : навчальний посібник / С.Й. Кравчук.Хмельницький : ХНУ, 2016.- 191 с.
9. Каткова Т. Г. Теорія держави і права : навчальний посібник у визначеннях і таблицях / Т. Г. Каткова. – Харків : Право, 2014. – 94 с.
10. Кельман М. С. Загальна теорія держави і права: підручник / Кельман М. С., Мурашин О. Г. . – К.: Кондор, 2008. – 477 с.
11. Коталейчук С.П. Теорія держави та права в запитаннях і відповідях : Навч. посіб. / С.П. Коталейчук, П.Я. Пісной. – К. : КНТ, 2011. – 560 c.
12. Лук’янов Д. В. Теорія держави і права : посібник для підготовки до державних іспитів / [Д.В. Лук’янов, С.П. Погребняк, Г.О. Христова] ; за загальною редакцією О.В. Петришина. - Харків : Право, 2012. - 189, [1] c.
13. Луць Л.А. Загальна теорія держави та права: навч.-метод. посіб. (за кредитно-модульною системою). – Київ: Атіка, 2012. – 411с.
14. Передрієнко В. О. Теорія держави і права : навчальний посібник / В. О. Передрієнко, Г. М. Санагурська – Львів : Видавництво Львівської комерційної академії, 2015. – 199 с.
15. Рабінович П.М. Основи загальної теорії права та держави : навч. посібник. – Вид. 10-е, доповнене / П.М. Рабінович. – Львів : Край, 2008. – 224 с.
16. Скакун О. Ф. Теорія права і держави : підручник / О.Ф. Скакун ; Міністерство освіти і науки України. - Київ : Правова єдність, 2009. - 519 с.
17. Скакун О. Ф. Теорія держави і права : підручник .- 4-ге видання / О.Ф.Скакун. – К. : Алерта, 2016.- 528 с.
18. Теорія держави та права : підручник / Є.О. Гіда, Є.В. Білозьоров, А.М. Завальний та ін.; за заг. ред. Є.О. Гіди. – К. : ФОП О.С. Ліпкан, 2011. – 576 с.
19. Теорія держави і права : підручник /за редакцією О.В. Петришина ; Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого». - Харків : Право, 2014. – 366 с.
20. Теорія держави і права. Академічний курс : підручник / за ред. О.В. Зайчука, Н.М. Оніщенко. – К. : Юрінокм Інтер, 2006. – 688 с.
21. Теорія держави і права : навч. посіб. / А.М. Колодій, В.В. Копєйчиков, С.Л. Лисенков [та ін.] ; за заг. ред. С.Л. Лисенкова, В.В. Копєйчикова. – К. : Юрінком Інтер, 2002, – 368 с.
22. Теорія держави і права : навчальний посібник / за заг. ред. Л. М. Стрельбицької. – Київ : Національна академія СБУ, 2016. – 330 с.
23. Хахуліна К. С. Теорія держави і права : в схемах та визначеннях : навчальний посібник / К.С. Хахуліна, В.А. Малига, І.В. Стаднік. - Донецьк : Донбас, 2011.- 340 с.
24. Шмоткін О.В. Теорія держави і права : підручник / О.В. Шмоткін ; Національна академія Служби безпеки України. - Київ : Національна академія Служби безпеки України, 2016. – 431 с.
Методи і критерії оцінювання:
Оцінювання результатів навчання студента здійснюється відповідно до 100-бальної шкали оцінювання, встановленої в Національному університеті «Львівська політехніка», згідно з Положенням про рейтингове оцінювання досягнень студентів.
Підсумкова оцінка з навчальної дисципліни складається з оцінки поточного контролю (ПК) результатів навчання упродовж семестру та оцінки результатів навчання при проведенні контрольного заходу під час СК.
Практичні заняття проводяться з основних, найбільш важливих тем та розділів «Теорії держави і права». На основі активної форми навчання закріплюється теоретичний матеріал, навички та уміння, творчі здібності, формується психологічна готовність до майбутньої юридичної діяльності.
Самостійна робота планується як форма навчання, що має на меті надання допомоги у вивченні запропонованої літератури, у пошуках відповідей на проблемні питання курсу, оволодінні практичними завданнями курсу. Ця форма роботи є основною для студентів.
СК проводиться у формі екзамену за накопичувальною системою, в терміни передбачені графіком навчального процессу Університету.
Екзамен – це форма СК результатів навчання студента з навчальної дисципліни за семестр.
На екзамен (ЕК) виносяться тестові питання, завдання, що потребують творчого підходу та вміння синтезувати отримані знання і застосувати їх при вирішенні практичних завдань, за матеріалом, передбаченим робочою навчальною програмою дисципліни.
ЕК з навчальної дисципліни «Теорія держави і права» складається у письмово-усній формі (усна компонента оцінюється в 10 балів; письмова компонента – 50 балів).
Підсумкова оцінка з навчальної дисципліни «Теорія держави і права» складається з оцінки ПК – 40 балів та оцінки з ЕК 60 балів.