Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Соціально-економічні основи промислової та цивільної безпеки

Спеціальність: Цивільна безпека
Код дисципліни: 6.263.02.E.83
Кількість кредитів: 5
Кафедра: Цивільна безпека
Лектор: Мацьків Олена Олександрівна, к.т.н.
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання:
знати:
- основи трудового законодавства та нормативно-технічні вимоги з охорони праці та цивільного захисту, їх соціально-економічне значення;
- види нормативних документів, які регулюють фінансову діяльність підприємств у сфері промислової та цивільної безпеки;
- методи соціологічних досліджень рівня травматизму та наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
- організацію матеріально-технічного забезпечення безпечних умов праці, діяльності підприємств під час надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків;
- основні категорії економічної ефективності у сфері охорони праці та цивільного захисту;
- соціально-економічне значення страхування в системі промислової безпеки та цивільного захисту.
вміти:
- за відповідними методиками провести аналіз результатів соціологічного дослідження у сфері промислової та цивільної безпеки;
- визначати поточні витрати на забезпечення безпечних умов праці на підприємстві, техногенної та природної безпеки;
- визначати витрати за різними видами протипожежного захисту;
- оцінювати та розраховувати збитки від нещасних випадків, пожеж, надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
- оцінювати та розраховувати економічну ефективність організаційно-технічних та управлінських рішень;
- розраховувати страхові тарифи у разі нещасних випадків та надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємстві.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни:
математика, основи економічної теорії, право, БЖД, основи охорони праці, цивільний захист.
Короткий зміст навчальної програми:
Предмет і завдання курсу "Соціально-економічні основи промислової та цивільної безпеки". Економічні та соціальні аспекти охорони праці на підприємстві, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Соціологічні дослідження рівня травматизму і наслідків надзвичайних ситуацій. Організація матеріально-технічного забезпечення засобів з охорони праці та цивільного захисту, діяльності підприємств під час надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків. Витрати на забезпечення промислової, техногенної та природної безпеки. Визначення витрат за різними видами протипожежного захисту. Збитки від наслідків нещасних випадків на підприємстві, надзвичайних ситуацій техногенного та природного походження, методика їх оцінки. Прямі та побічні збитки, їх визначення та розрахунок. Збитки від пожежі. Основні категорії теорії економічної ефективності. Методи оцінювання та розрахунку економічної ефективності організаційно-технічних та управлінських рішень. Показники ефективності інвестицій. Методика розрахунку капітальних вкладень та відповідних їм експлуатаційних витрат. Страхування, його значення в національній економіці, системі охорони праці та цивільного захисту. Організація страхової діяльності. Структура тарифної ставки. Методика розрахунку страхових тарифів.
Рекомендована література:
1. Конституція України. Закон від 28.06.1996 № 254к/96-ВР.
2. Закон України «Про охорону праці» № 229-ІV від 21.11.2002. - К.: 2002 р. - 40 с.
3. Законодавство України про охорону праці (у 3-ох томах), т.1. – Київ. - 1995. - 558с.
4. Охорона праці в Україні. Нормативна база. /Роїна О.М. – 5-те видання. – К.: КНТ, 2008. – 536с.
5. Кодекс цивільного захисту України. Відомості Верховної Ради (ВВР), 2013, № 34-35, ст.458.
6. Закон України "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру" від 08.06.2006.
7. Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1999, N 46-47, ст.403.
8. Чабан В.Й., Засанська С.В. Соціально-економічні основи охорони праці: Навчальний посібник. - Рівне: НУВГП, 2012. - 224 с.
9. Г.Г. Гогіташвілі. Системи управління охороною праці. Навчальний посібник .-Львів: Афіша, 2003.
10. Управління охороною праці та ризиком за міжнародними стандартами / Гогіташвілі Г.Г., Карчевські Є.Т., Лапін В.М. / Навчальний посібник. – К.: Знання. – 2007. – 367с.
11. Методика визначення соціально-економічної ефективності заходів щодо поліпшення умов і охорони праці / К. Н. Ткачук, М. О. Лисик, І. А. Лучко і ін. – К.: Основа, 1999. – 96 с.
12. Постанова Кабінету Міністрів України ? Про затвердження порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання від 13.09. 2000 р. №1423 // Офіційний вісник України. – 2000. – № 37. – С. 1588.
13. Методичні рекомендації по визначенню напрямків ефективного вкладення коштів в охорону праці на підприємстві / С. П. Ткачук, Г. Г. Лесенко, К. Н. Ткачук і ін. – К.: Основа, 1999. – 80 с.
14. Сивко В. Й. Правові та організаційні основи охорони праці в Україні: Навчальний посібник. – К.: Кондор, 2003. – 140 с. 59 Сивко В. Й. Розрахунки з охорони праці. – Житомир: ЖІТІ, 2001. –152 с. 60 Система управління охороною праці. Проведення внутрішнього аудиту. – Х.: Форт, 2003. – 16 с.
15. Куценко М.А., Вітько М.М. Економіка цивільного захисту: Підручник. Черкаси: Видавець Ю.А. Чабаненко, 2006. – 138 с. 52.
Методи і критерії оцінювання:
Поточний контроль – практичні роботи: письмові звіти (30 %)
Підсумковий контроль – іспит: письмова робота та усна компонента (70 %).