Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Оцінювання відповідності продукції та послуг

Спеціальність: Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка
Код дисципліни: 6.152.04.E.116
Кількість кредитів: 4
Кафедра: Інформаційно-вимірювальних технологій
Лектор: проф. Байцар Роман Іванович
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: заочна
Результати навчання:
- знати сучасний підхід до організації роботи з оцінювання відповідності;
- знати основні положення законів України «Про підтвердження відповідності» і «Про акредитацію органів з оцінки відповідності»;
- знати види діяльності, які охоплює сфера оцінювання відповідності;
- знати процедури оцінювання відповідності у законодавчо регульованій і нерегульованій сферах;
знати механізм підтвердження компетентності, незалежності і професійності акредитованих органів з оцінки відповідності та випробувальних лабораторій.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни:
- Основи метрології;
- Фізико-хімічні вимірювання.
Короткий зміст навчальної програми:
Законодавче і нормативне забезпечення робіт з оцінювання відповідності продукції та послуг. Терміни та визначення в галузі оцінювання відповідності. Модулі та технічні регламенти. Основні принципи державної політики у сфері підтвердження відповідності. Повноваження органів виконавчої влади. Декларування відповідності, декларація про відповідність, національний знак відповідності. Підтвердження відповідності у законодавчо регульованій і законодавчо нерегульованій сферах. Обов’язки робітників і постачальників продукції (послуг), що підлягає підтвердженню відповідності. Державний нагляд за підтвердженням відповідності і оскарження дій уповноважених органів. Фінансування діяльності і оплата робіт з оцінювання відповідності. Відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері оцінювання відповідності. Акредитація органів з оцінювання відповідності. Міжнародна співпраця.
Рекомендована література:
1. Порядок впровадження модульного підходу оцінки відповідності з урахуванням вимог Директив ЄС: Затвердж. Наказом Держстандарту України від 10.01.99 р., № 2.
2. Самойленко А.А. Сертифікація послуг: Навч. посібник. – К.: Нац. торгов.-екон. Ун-т, 2003. – 144 с.
3. Стригунова М.Н. Сертифікація: теорія і практика: Навч. посібник. – Севастополь, СНУ ЯЕ та П, 2012. -375 с.
4. Черепков С.Т., Кондрашов С.І., Будьоний М.М. М.М. та ін. Технічне регулювання та підтвердження відповідності в Україні: Підручник/С.Т.Черепков, С.І.Кондрашов, М.М.Будьоний та ін. – Харків: вид-во Підручник НТУ «ХПІ», 2010. – 440 с.
5. Величко О.М., Кучерук В.Ю., Гордієнко Т.Б., Севастьянов В.М. Основи стандартизації та сертифікації: Підручник./ О.М.Величко, В.Ю.Кучерук, Т.Б.Гордієнко, В.М.Севастьянов. – Херсон: Олді-плюс, 2013, - 364 с.
6. Грищенко Ф.В. документи міжнародних і європейських організацій стандартизації. Тан, тенденції та перспективи: Монографія/ Ф.В.Грищенко. – К.: ДП «УкрНДНЦ», 2015. – 124 с.
7. Закон України «Про підтвердження відповідності», 2001.
8. Закон України «Про акредитацію органів з оцінки відповідності», 2001.
9. Акредитація органів з оцінки відповідності. Збірник нормативно-правових документів та методичних матеріалів. Серія: Якість, стандартизація метрологія та сертифікація. – Львів: ДЦСМС, 2002, випуск 4. – 62 с.
Методи і критерії оцінювання:
• усне опитування, контрольна робота (35%);
• підсумковий контроль (контрольний захід; залік): письмово-усна форма (65%).