Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Проблеми юридичної компаративістики

Спеціальність: Правознавство
Код дисципліни:
Кількість кредитів: 4
Кафедра: Теорії та філософії права, конституційного та міжнародного права
Лектор: Жаровська Ірина
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: заочна
Результати навчання:
Повинні знати:
на понятійному рівні: основні напрямки сучасного праворозуміння, структуру та методологію порівняльного правознавства, правові сім’ї сучасності та їх відмінності, особливості правової системи України, зближення та уніфікацію національних законодавств, співвідношення національного та міжнародного права;
на фундаментальному рівні: зміст юридичної компаративістики, її принципи, функції та структурні елементи; співвідношення між правовими системами суспільства; основні нормативно-правові документи, що регламентують проблемні аспекти компаративістики права.
на практично-творчому рівні: порівнювати правові системи суспільства, окремі правові явища в межах декількох правових родин;

Повинні вміти:
нарепродуктивному рівні: аналізувати формування та розвиток ідеї порівняльного правознавства; здійснювати порівняльний аналіз систем права; здійснювати трансформацію норм міжнародного права у національних правових системах; прогнозувати шляхи розвитку відповідного законодавства; виявляти проблеми практичної реалізації законодавства і окреслювати можливі шляхи щодо їх вирішення; самостійно працювати з навчальною і спеціальною літературою;
на евристичному рівні: готувати наукові повідомлення та реферати, формувати власну точку зору щодо юридичної компаративістики;
на творчому рівні: формувати власну точку зору і внутрішнє переконання професійного світобачення юриста, впроваджувати, на принципі правового почуття, духовний зміст законів та інших нормативно правових документів у практику.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни:
Теорія держави і права
Юридична деонтологія
Соціологія права
Філософія права
Короткий зміст навчальної програми:
Однією з важливих галузей знань, якими повноцінно повинен володіти майбутній фахівець у сфері права є вивчення норм, що регулюють міжнародні правові зв’язки у сфері порівняльного права. У сучасних умовах роль компаративістики полягає у забезпеченні взаємодії та співпраці представників різних правових культур, забезпеченні зближення національних законодавств та однакового вирішення юридичних справ, запобіганню порушенню політичних прав людини та громадянина. Особливої актуальності така вимога набуває з огляду на проведення у державі судової реформи, реформування військової та правоохоронної системи з метою якісного покращення та ефективного забезпечення захисту прав особи, відходу від декларативних процесуальних гарантій.
Рекомендована література:
1. Білорус І.О. Теорія та практика розширення правового статусу та обсягу правосуб'єктності сучасних суб'єктів міжнародного права / І.О. Білорус // Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2005. - № 5-6.- С.89-93.
2. Бехруз Х. Порівняльне правознавство: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Одеська національна юридична академія. — О. : Фенікс, 2009. — 464с.
3. Бойко І.С. Порівняльне правознавство: [навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. за напрямом підготовки "Право"] / Одеська національна морська академія. — О. : ОНМА, 2008. — 116с.
4. Варановська К.А. Проблеми пізнання сучасних правових родин/ Варановська К.А. // Підприємництво, господарство і право.-2009.-№11.-С.125-129.
5. Дмитрієв A. L, Шепель А. О. Порівняльне правознавство/ Відп. ред. В. Н. Денисов. - К..: Юстініан, 2003. - 184 с.
6. Зіллер Ж. Політико-адміністративні системи країн ЄС. Порівняльний аналіз: Пер. з франц. — К..: Основи, 2006. — 420 с.
7. Лисенко О. М. Порівняльне правознавство як наука та його місце в системі юридичних наук: Автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12. 00. 01 / Київ. нац. ун-т. - К., 2001. - 19 с.
8. Луць Л.А. Сучасні правові системи світу: [Монографія]/ Л.А. Луць- Львів:Вид-во ЛНУ ім. І.Франка, 2005.-247с.
9. Оборотов Ю. М. Традиції та оновлення у правовій сфері: питання теорії (від пізнання до розуміння права). - Одеса: Юрид. літ., 2009.-278 с.
10. Оніщенко Н. М. Правова система: проблеми теорії. - К.: Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2002.-352 с.
11. Порівняльне право: Практикум, міжнародні документи / А. І. Дмитрієв, А. С. Мацко, В. І. Муравйов— К.: Юрінком Інтер, 2010. —293 с.
12. Порівняльне правознавствоправо: Підручник/ за ред. Денісова В.- К.: Інститут держави і права ім. В.М. Корецького.-2009.-543с.
13. Порівняльне правознавство: Підручник / В.Г. Буткевич, С.А. Войтович, О.М. Григоров та ін. – К.: Либідь, 2008. – 816 с.
14. Порівняльне правознавство: Підручник для студентів юридичних спеціальностей вищих навчальних закладів / В. Д. Ткаченко, С. П. Погребняк, Д. В. Лук'янов; За ред. В. Д. Ткаченка. - X.: Право, 2003. - 274 с
15. Порівняльне правознавство : підруч. для студ. юрид. спец. вищ. навч. закл. / С. П. Погребняк, Д. В. Лук’янов, І. О. Биля-Сабадаш та ін.; за заг. ред. О. В. Петришина. – Х. : Право, 2011. – 272 с.
Методи і критерії оцінювання:
Оцінювання результатів навчання студента здійснюється відповідно до 100-бальної шкали оцінювання, встановленої в Національному університеті «Львівська політехніка», згідно з Положенням про рейтингове оцінювання досягнень студентів.
Практичні заняття проводяться з основних, найбільш важливих тем та розділів дисципліни. На основі активної форми навчання закріплюється теоретичний матеріал, навички та уміння, творчі здібності, формується психологічна готовність до майбутньої юридичної діяльності.
СК проводиться у формі екзамену за накопичувальною системою, в терміни передбачені графіком навчального процесу Університету.
Екзамен – це форма СК результатів навчання студента з навчальної дисципліни за семестр.
На екзамен (ЕК) виносяться теоретичні питання, завдання, що потребують творчого підходу та вміння синтезувати отримані знання і застосувати їх при вирішенні практичних завдань, за матеріалом, передбаченим робочою навчальною програмою дисципліни.
Екзаменаційний контроль: письмова компонента – 90, усна компонента – 10. Разом на дисципліну – 100