Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Хімія мономерів

Спеціальність: Хімічні технології та інженерія
Код дисципліни: 6.161.07.E.187
Кількість кредитів: 7
Кафедра: Хімічна технологія переробки пласмас
Лектор: професор Левицький Володимир Євстахович
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання:
• оволодіти сумою системних знань, необхідних для оптимального вибору мономерів та методу синтезу високомолекулярних сполук з урахуванням специфічних властивостей, як сировини, так і синтезованих полімерів.
• знати фізичні та хімічні властивості мономерів,
• знати препаративні та промислові методи їх одержання, методи аналізу, очищення, стабілізації та зберігання мономерів,
• освоїти основні методи синтезу полімерів з даних мономерів
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни:
• Органічна хімія
• Основи хімії полімерів
• Хімічна технологія синтезу високомолекулярних сполук
Короткий зміст навчальної програми:
Історія розвитку хімії мономерів. Основні ознаки мономерів. Класифікація мономерів. Мономери для полімеризації та поліконденсації. Сировина для виробництва мономерів. Основні методи аналізу мономерів. Мономери для виробництва поліолефінів. Препаративні та промислові методи одержання етилену. Фізичні властивості етилену. Хімічні реакції за участю етилену. Радикальна та іонна полімеризація етилену. Пропілен. Одержання пропілену. Хімічні та фізичні властивості пропілену. Полімеризація пропілену в присутності комплексу. Ізобутилен. Фізичні властивості. Методи одержання ізобутилену. Полімеризація ізобутилену. Мономери для виробництва поліолефінів з складними замісниками. Кумарон та інден, їх фізичні та хімічні властивості, методи одержання. Вінілкарбазол та вінілпіролідон, їх властивості і методи одержання. Реакції полімеризації. Мономери для виробництва полістиролу. Способи добування стиролу, його аналіз. Фізичні та хімічні властивості. Полімеризація стиролу. Мономери для виробництва полігалогенолефінів. Хлористий вініл, його властивості і способи одержання. Полімеризація хлористого вінілу. Хлористий вініліден, його властивості і способи одержання. Полімеризація хлористого вінілідену. Тетрафторетилен, трифторхлоретилен. Їх властивості і способи одержання. Реакції полімеризації. Мономери для виробництва полі(мет)акрилатів. Метилові ефіри акрилової та метакрилової кислот. Акрилонітрил. Властивості, способи одержання, стабілізація. Реакції полімеризації. Мономери для виробництва полівінілових ефірів. Прості вінілові ефіри, вінілацетат. Властивості, способи одержання, стабілізація. Реакції полімеризації. Мономери для виробництва поліалкіленоксидів. Формальдегід, ?-оксиди, 3,3-дихлорциклобутан. Властивості, способи одержання. Реакції полімеризації. Мономери для виробництва поліуретанів. Діізоціанати, гідроксилвмісні сполуки. Фізичні та хімічні властивості, способи одержання. Реакції полімеризації. Мономери для поліконденсації. Мономери для виробництва фенолоформальдегідних та амідоформальдегідних смол. Фенол та його гомологи. Карбамід і меламін. Властивості, способи одержання. Реакції поліконденсації. Мономери для виробництва фуранових полімерів. Фурфурол, фуриловий спирт. Фізичні та хімічні властивості, способи одержання. Реакції поліконденсації. Мономери для виробництва поліамідів. Диаміни, капролактам. Фізичні та хімічні властивості поліамідів. Мономери для виробництва поліорганосилоксанів. Перспективи розвитку хімії мономерів.
Рекомендована література:
1. Коваль І.В. Хімія мономерів. – К.: Хімія, 2002. – 235 с.
2. Вацулик П. Химия мономеров.-М.: Иностр. лит., 1999. – т. 1, -- 738 с.
3. Григорьев О.П., Федотова О.Я. Лабораторный практикум по технологии пластических масс, -- М.: Высш. школа, 1986. – 495 с.
4. Хананашвили Л.М., Андрианов К.А. Технология элементоорганических мономеров и полимеров. – М.: Химия, 1983. – 418 с.
5. Михантьев Б.И., Михантьев В.Б., Лапенко В.Л. Некоторые винильные мономеры. – Воронеж: изд-во ВГУ, 1998. – 260 с.
Методи і критерії оцінювання:
письмові звіти з лабораторних робіт усне опитування (30%) і контрольних робіт, усне опитування (10%)
• підсумковий контроль (60 %, контрольний захід, екзамен): письмово-усна форма (60%)