Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Хімія продовольчої сировини та продуктів харчування, частина 2

Спеціальність: Хімічні технології та інженерія
Код дисципліни: 6.161.08.E.207
Кількість кредитів: 7
Кафедра: Органічна хімія
Лектор: проф. Токарев Віктор Сергійович
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання:
1. Студенти повинені мати поняття про ферменти, як біологічні каталізатори, їх хімічну будову і властивості; про особливості ферментативної кінетики і механізми ферментативних реакцій;
2. Студенти повинені знати базові принципи класифікації та номенклатури ферментів і ферментних препаратів; іммобілізації ферментів на носіях; застосування ферментних препаратів у харчових технологіях.
3. Студенти повинені мати уявлення про стани води в харчових системах (вільна і зв'язана волога, активність води); про вплив активності води на стабільність харчових продуктів, роль льоду в забезпеченні їх стабільності при зберіганні.
4. Студенти повинені вміти розраховувати кінетичні параметри ферментативної реакції та її початкову швидкість, використовуючи рівняння Міхаеліса-Ментена; оцінювати активність ферментів.
5. Студенти повинені знати основи і принципи раціонального харчування, рекомендовані норми споживання харчових речовин і енергії, як запоруки здорового образу життя.
6. Студенти повинені вміти використовувати хімічні та фізико-хімічні методи для аналізу продовольчої сировини та продуктів харчування, визначення в них вмісту основних нутрієнтів та визначення їх якості.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни:
Необхідні обов’язкові попередні та супутні навчальні дисципліни
органічна хімія, неорганічна хімія, аналітична хімія, фізична та колоїдна хімія
Короткий зміст навчальної програми:
Поняття про ферменти, як біологічні каталізатори, їх хімічну будову, властивості, класифікацію та номенклатуру. Особливості ферментативної кінетики, рівняння Міхаеліса-Ментена, механізми ферментативних реакцій. Вплив різних чинників на активність ферментів. Застосування ферментних препаратів у харчових технологіях. Мінеральні речовини у продуктах харчування. Роль окремих мінеральних елементів і наслідки їх дефіциту в організмі. Стани води в харчових системах (вільна і зв'язана волога, активність води). Вплив активності води на стабільність харчових продуктів, роль льоду в забезпеченні їх стабільності при зберіганні. Основи і принципи раціонального харчування, рекомендовані норми споживання харчових речовин і енергії, як запоруки здорового образу життя.
Рекомендована література:
Дуленко Л.В., Горяйнова Ю.А., Полякова А. В. Харчова хімія. Навчальний посібник. - К.: Кондор, 2012. - 248 с.
Скоробогатий Я.П., Гузій А.В., Заверуха О.М. Харчова хімія. Навчальний посібник (рек. МОН України). - Львів : Новий Світ-2000, 2012 . – 513 с.
Гуменюк О.Л. Харчова хімія. Тексти лекцій. - Чернігів: ЧДТУ, 2013. - 244 с.
Пищевая химия / Нечаев А. П., Траутенберг С. Е., Кочеткова А. А. и др. Под ред. А. П. Нечаева.- СПб.: ГИОРД, 2007.- 640 с.
Fennema’s Food Chemistry. Fourth Edition. Ed. S. Damodara, K.L. Parkin, O.R. Fennema. – New York: Taylor & Francis Group, 2008. – 1158 pp.
J. M. deMan. Principles of Food Chemistry. Third Edition. – Gaithersburg, Maryland: Aspen Publishers, Inc., 1999. – 460 pp.
Методи і критерії оцінювання:
письмові звіти з лабораторних робіт (40%), розрахункова робота;
підсумковий контроль (60%, контрольний захід - екзамен): письмово-усна форма (60%)