Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Основи прикладної лінгвістики

Спеціальність: Філологія
Код дисципліни: 6.035.00.O.10
Кількість кредитів: 4
Кафедра: Прикладна лінгвістика
Лектор: д.ф.н., професор Левченко Олена Петрівна
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання:
1. Здатність продемонструвати знання основних світоглядних теорії та концепції в галузі гуманітарних і соціально-економічних наук, етичних і правових норм, які регулюють відносини між людьми, ставлення людини до навколишнього середовища.
2. Здатність продемонструвати знання та розуміння еволюції парадигм мовознавства ХІХ-ХХІ століть; мати уявлення про лінгвістику як особливу науку, що вивчає онтологію мови як системи знаків, її структуру та функціональну спрямованість; розуміти принципи взаємовливів мови й суспільства, мови й культури, мови і мислення, мови і релігії, мови та соціальних стратів; мати уявлення про мову як чинник об’єднання етносу, народу, нації.
3. Здатність продемонструвати знання сучасних наукових лінгвістичних методів, які застосовують у лексикографії, корпусній та когнітивній лінгвістиці, соціолінгвістиці, психолінгвістиці, термінології, машинному перекладі та ін.
5. Здатність продемонструвати знання особливостей перекладу як особливого виду комунікації з урахуванням об’єктивного й суб’єктивного чинників у ньому, основних видів перекладу.
10. Здатність застосовувати знання про технічні та програмні засоби реалізації інформативних процесів; основи корпусної лінгвістики, основні напрямки комп’ютерної лінгвістики.
13. Здатність самостійно опановувати нові знання, критично оцінювати набутий досвід з позицій останніх досягнень філологічної науки та соціальної практики.
14. Здатність здійснювати фонологічний, семантичний, лексикологічний, морфологічний та синтаксичний аналіз мовного матеріалу; аналізувати різні типи дискурсу/тексту.
15. Володіння навичками створення словників, зокрема електронних; сучасною мовознавчою термінологією та термінологією у сфері інформаційних технологій.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни:
Сучасна українська мова, Вступ до мовознавства
Короткий зміст навчальної програми:
Теоретична і прикладна лінгвістика. Завдання і напрямки прикладної лінгвістики. Методи прикладної лінгвістики. Семіотика. Знак і теорія знаків. Мовознавство на сучасному етапі: когнітивна лінгвістика. Оптимізація когнітивної функції мови. Комп’ютерна лінгвістика. Прикладні аспекти статистичної лінгвістики. Оптимізація епістемічної функції мови. Лексикографія. Комп’ютерна лексикографія. Термінознавство й термінографія. Корпусна лінгвістика. Оптимізація функціонування мови як засобу передавання інформації. Переклад. Машинний переклад. Оптимізація соціальної функції мови, функціювання мови як засобу впливу. Лінгвістичні аспекти теорії впливу: мовні механізми варіативної інтерпретації дійсності. Механізми варіативної інтерпретації дійсності в нейро-лінгвістичному програмуванні. Політична лінгвістика. Актуальні проблеми прикладної лінгвістики.
Рекомендована література:
Волошин В.Г. Комп’ютерна лінгвістика: Навчальний посібник / Волошин В. Г. - Суми: ВТД „Університетська книга”, 2004. - 381 с.
Карпіловська Є. А. Вступ до комп'ютерної лінгвістики / Карпіловська Є. А. — Донецьк: ТОВ "Юго-Восток, Лтд", 2003. — 184 с.
Партико З.В. Прикладна і комп’ютерна лінгвістика : Вступ до спеціальності : Навчальний посібник / Партико З.В. - Львів: Афіша, 2008. - 224 с.
Перебийніс В. І. Статистичні методи для лінгвістів / Перебийніс В.І. – Вінниця: Нова кн., 2002.– 168 с.
Методи і критерії оцінювання:
Поточний контроль (50%): 18 балів - максимальна оцінка за виконання індивідуального завдання, 32 бали – максимальна оцінка за підготовку до практичних занять.
Підсумковий контроль (50%, іспит): тестування.