Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Теорія інформаційного суспільства

Спеціальність: Соціологія
Код дисципліни: 6.054.01.E.79
Кількість кредитів: 5
Кафедра: Соціологія та соціальна робота
Лектор: ст. виклд., к. с. н. Гурій Богдана Богданівна
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання:
знання про зміст теорії інформаційного суспільства, основні принципи інформатизації та віртуалізації, засади формування культури в інформаційному суспільстві; сутність інтелектуальних та інформаційних технологій; концептуальні проблеми розвитку інформаційного суспільства в Україні; основні проблеми переходу України до інформаційного суспільства.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни:
базові знання про якісні та кількісні методи соціологічного аналізу, розуміння цілей та методології cоціологічного дослідження.
1. Пререквізити: Методи збору соціологічної інформації, Методологія та програмування соціологічних досліджень.
2. Кореквізити: Соціологічний аналіз документів, Аналіз категоріальних даних.
Короткий зміст навчальної програми:
Становлення і розвиток теорії інформаційного суспільства, Інформатизаційні процеси в сучасному суспільстві: комп’ютеризація, віртуалізація, інтернетизація. Соціальні наслідки формування інформаційного суспільства, Соціальна структура інформаційного суспільства. Політичний і економічний устрій в інформаційному суспільстві, Побічні ефекти інформаційного розвитку: інформаційні війни та інформаційна злочинність. Наука, знання і інформаційно-комунікативні технології як базисні концепти інформаційного суспільства, Вплив глобальних інформаційних змін на соціокультурне середовище, Інформаційне суспільство і інтелектуальні технології XXІ століття, Тенденції і перспективи розвитку інформаційного суспільства в Україні.
Рекомендована література:
1. Белл Д. Социальные рамки информационного общества // Новая технократическая волна на Западе / Под ред. П.С.Гуревича. - М.: Прогресс, 1986. – 330 с.
2. Иноземцев В. Л. "Класс интеллектуалов" в постиндустриальном обществе // Социологические исследования. 2000. № 6. ? С. 38-49.
3. Иноземцев В. Современное постиндустриальное общество: природа, противоречия, перспективы/. - М.: Логос, 2000. ? 304 с.
4. Кастельс М. Информационная епоха: экономика, общество и культура / Пер. с англ., под науч. ред. О.И. Шкаратана. - М., 2000. ? 608 с.
5. Кастельс. М. Інформаційне суспільство та держава добробуту. Фінська модель / М. Кастельс, П. Хіманен; пер. з англ. – К.: Ваклер, 2006. – 230 с.
6. Миролюбенко Г. Особистість у безмежному просторі інформаційного хаосу. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Vdakk/2010_2/7.pdf. (станом на 30.08.2010 р.)
7. Сохань Л., Сохань І. Час нового світу і людина: Глобальні ризики цивілізації і пошук шляху. Соціологічні нариси/. – К.: ВІПОЛ, 2001. – 132 с.
8. Тоффлер Е. Третя хвиля / Пер. з англ. А. Євси/. - К.: Всесвіт, 2000. - 453 с.
9. Фример К. Як час спливає: Від епохи промислових революцій до інформаційної революції / Крис Фример, Франсиско Лука; пер. з англ. Руслана Ткачука. – К.: Вид. Дім «Києво-Могилянська академія», 2008. – 510 с.
10. Хейлз К. Як ми стали постлюдством: Віртуальні тіла в кібернетиці, літературі та інформатиці / Пер. з англ/. – К.: Ніка-Центр, 2002. – 430 с.
Методи і критерії оцінювання:
залік, індивідуальне семестрове завдання.