Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Практикум з психологічного консультування

Спеціальність: Психологія
Код дисципліни: 6.053.00.O.64
Кількість кредитів: 3
Кафедра: Теоретична та практична психологія
Лектор: кандидат психологічних наук, доцент Романець Зоя Олексіївна
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання:
- знати методологічні і теоретичні засади психологічної практики, основні принципи консультування,перспективні цілі і завдання консультування,динаміку і структуру консультативного процесу: етапи і стадії, основні ефекти і феномени консультування, типові помилки консультанта, особливості консультування:клієнтів з різними характерологічними особливостями та різними рівнями організації особистості, особливості індивідуального,та групового консультування, основні ідеї, поняття і методи, застосовувані у психоаналітичному, поведінковому і гуманістичному консультуванні, основи професійної етики;
- вміти налагоджувати контакт з клієнтом, володіти навичками (вербальними і невербальними) підтримки контакту, володіти навичками активного слухання, дотримуватись структури консультативного процесу у консультативній зустрічі, володіти технологіями налагодження взаємодії та іншими консультативними навичками та техніками, пов'язаними із роботою з емоціями клієнта, активізацією несвідомих процесів, роботою з опором і перенесенням, техніками трансформації, актуалізацією ресурсів людини.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни:
- Психологія особистості;
- Основи психологічного консультування;
- Психологія прийняття рішень.
Короткий зміст навчальної програми:
Організація консультативної взаємодії. Технічна сторона налагодження взаємодії. Механізми психологічного впливу у консультативній роботі Дослідження проблеми: збір інформації. Первинна діагностика проблеми. Формулювання гіпотез. Налагодження ефективного контакту. Основні консультативні навички та техніки. Засоби особистісної презентації та робота з ними. Мова тілесного симптому. Активізація несвідомих процесів. Робота з образом і символом. Трансформація емоційних реакцій. Аксіологія консультування. Засоби впливу на клієнта. Робота з неконґруентністю. Робота з опором та перенесенням. Види і форми інтервенції. Директиви у консультуванні. Перевірка на екологічність прийнятих у консультуванні рішень. Техніки трансформації. Актуалізація ресурсів людини. Психологічне консультування як саморозвиток.
Рекомендована література:
1. Абрамова Г. Психологическое консультирование: Теория и опыт. - М.,. 2001. 320 с.
2. Айви А.Е., Айви М.Б,.Саймон-ДаунингЛ. Психологическое консультирование и психотерапия. 3/Методы, теории и техники:практическое руководство –М., 2000. - 437 с.
3. Бондаренко А.Ф. Психологическая помощь: теория и практика. - М., 2000. – 236с.
4. Бурнард Ф. Тренинг навыков консультирования. – СПб.:Питер,2002. .– 256с
5. Васьківська С.В. Основи психологічного консультування: Навчальний посібник.– К.:Четверта хвиля, 2004.- 256 с.
6. Джордж Р. Кристиани Т. Консультирование: теория и практика. - М., 2002.- 448с.
7. Мэй Р. Искусство психологического консультирования. - М., 2001. -352 с.
Методи і критерії оцінювання:
• усне опитування, експрес-тестування, якість виконання письмових практичних завдань;
• підсумковий контроль: на основі поточних балів за 100-бальною шкалою.