Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Історія музейної справи України

Спеціальність: Музеєзнавство, пам'яткознавство
Код дисципліни: 6.027.01.E.74
Кількість кредитів: 4
Кафедра: Історія, музеєзнавство і культурна спадщина
Лектор: Терський С.В., д.і.н., проф.
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання:
• усвідомити історичну логіку становлення українських музеїв як соціокультурної інституцій;
• формувати концептуальний погляд на історію музеїв в системі українських культурно-освітніх установ;
• усвідомити основні цінності та здобутки багатолітньої історії музеїв України.
• використовувати знання з історії музеїв України для дослідження конкретних музейних колекцій та предметів;
• використовувати знання про форми музейно-освітньої діяльності в минулому для вдосконалення організації музейної та екскурсійної діяльності;
• застосовувати історичний досвід діяльності українських музеїв у роботі із музейними колекціями та експозиціями;
• використовувати знання з історії колекціонування та музеїв України для популяризації надбань українського музеєзнавства.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни:
«Історія України», «Історія музеїв світу», «Археологія України»
Короткий зміст навчальної програми:
ознайомлення студентів із специфікою накопичення пам’яток мистецтва та старовини в Україні, створенням перших колекцій мистецьких пам’яток та старожитностей в Україні, зародженням музейної справи та перших професійних музеїв, з’ясуванням характерних особливостей колекцій найбільших музеїв України, а також основних тенденцій розбудови мережі українських музеїв та перспективах музейного будівництва. З’ясування етапів становлення українського музеєзнавства як сфери знань, необхідної в професійній діяльності.
Рекомендована література:
1. Перейма Л. Громадські музеї Львівщини. Довідник у 2-х т.– Львів, 2006.
2. Український технічний музей: історія, досвід, перспективи. Праці 2-ї Всеукраїнської науково-практичної конференції.– Часів Яр; Київ, 2003.– 132 с.
3. Терський С. В. Музейна справа та археологічні дослідження на теренах Галичини та Волині в роки Другої світової війни // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”.— № 541: Держава та армія.— 2005. – С. 39—48.
4. Терський С. В. З історії експонування та виставок археологічних пам'яток Галицько-Волинської держави у Львівському історичному музеї // Наукові записки (Львівський історичний музей).— Вип. XI.— Львів.— С. 52—70.
5. Терський С. В.Колекціонери та колекції археологічних пам’яток у львівських музеях XIX-XX ст. // Zamojsko-Wolynskie zeszyty muzealne.— Т. 4: "Минуле майбутньому" Роль польського і українського музейництва в збереженні і документуванні культурної спадщини пограниччя. Матеріали наукової конференції.— Zamosc, 2006/2007.— С. 39—60.
6. Чернікова І.В. Внесок громадськості у справу охорони та вивчення культурної спадщини Харківщини (1920-ті — початок 1930-х років) // Праці Центру пам’яткознавства. — К., 2009. — 15. — С. 23—36.
7. Музеї України: історія та сучасність. Конспект лекцій з дисципліни “Музеєзнавство” / Укл.: С.В. Терський. – Львів: Вид-во Національного університету “Львівська політехніка”, 2011.
8. Терський С. В. Історія археології та історичного краєзнавства Волині.— Львів: Вид-во Національного університету “Львівська політехніка”, 2010.
9. Терський С.В. Реформування музеїв Галичини на початку Другої світової війни // Військово-науковий вісник.– Вип. 19.– Львів: АСВ, 2013.– С. 144–155.
10. Терський С. В. «Колекціонування та складання первісних музейних колекцій в Україні (XVII–початок XIX ст.). Традиції пошанування культурної спадщини» з дисципліни «Історія музейної справи в Україні» для студентів Інституту гуманітарних і соціальних наук спеціальності 027 «Музеєзнавство, пам’яткознавство».– Львів, 2019.
Методи і критерії оцінювання:
рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль – 40 балів (опитування. презентації, відповіді усні, письмові); підсумковий контроль – 60 балів (іспит).