Ви переглядаєте архівну версію офіційного сайту НУЛП (2005-2020р.р.). Актуальна версія: https://lpnu.ua

Спеціальні історичні дисципліни

Спеціальність: Музеєзнавство, пам'яткознавство
Код дисципліни: 6.027.00.O.59
Кількість кредитів: 5
Кафедра: Історія, музеєзнавство і культурна спадщина
Лектор: к.і.н. Лисейко Ярослав Богданович
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання:
система знань про окремі аспекти діяльності людського суспільства в минулому та практичних навичок для роботи з історичним джерелом. Знання про допоміжні історичні дисципліни як сукупність науково-дослідницьких методів та прийомів з метою розширення пізнавальних можливостей вченого-історика.
- уміння провадити власні дослідження, формулювати висновки і викладати результати цих досліджень;
– засвоєння теоретичних засад основних історичних дисциплін.
– формування окремих практичних навичок і вмінь роботи з історичним джерелами та його складовими, що є предметом вивчення історичних дисциплін.
– засвоєння практичних знань про специфічні аспекти повсякденного життя суспільства минулого, як то сприйняття і обрахування часу, відстані і простору, мірила вартості товарів і послуг тощо.
- вивчення окремих типів історичних джерел та теоретико-методологічних засад їх зовнішньої та внутрішньої критики.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни:
базові знання з історії Європи та історії України
Короткий зміст навчальної програми:
1. Предмет і завдання спеціальних історичних дисциплін. 2. Класифікація спеціальних історичних дисциплін. 3. Історія виникнення та еволюція спеціальних історичних дисциплін. 4. Предмет і завдання палеографії. 5. Матеріали та знаряддя письма від найдавніших часів до сьогодні. 6. Історія кириличного письма. 7. Історія позначення цифр у латинському та кириличному письмі. 8. Предмет і завдання дипломатики. 9. Історія розвитку документу. 10. Особливості еволюції формуляру документу. 11. Предмет, об’єкт і завдання археографії. 12. Археографія як спеціальна історична дисципліна. Евристична і камеральна археографія. 13. Віхи розвитку едиційної археографії. 14. Діяльність археографічної комісії Наукового товариства імені Шевченка. 15. Діяльність археографічної комісії ВУАН у 1920х роках. 16. Українська археографія радянської доби. 17. Українська археографія на сучасному етапі, її перспективи та завдання. 18. Шляхетська геральдика на українських землях. 19. Українська міська геральдика. 20. Печатки держави Війська Запорозького. 21. Функціонування церковних печаток на українських землях. 22. Печатки часів визвольних змагань 1917-1921 рр. 23. Особливості історичної антропоніміки. 24. Просопографія: предмет і завдання. 25. Історія мого роду. 26. Способи вимірювання часу в Київській Русі. 27. Способи вимірювання часу в Ранньо-модерну добу. 28. Ери та способи переведення дат на сучасну еру. 29. Початок року й поділ року у стародавньому світі, середньовіччі та нові часи. 30. Способи запису дат та їхнє переведення на сучасне датування. 31. Предмет і завдання метрології. 32. Метрологічна система у Київській Русі. 33. Метрологічна система на українських землях до середини XVII ст. 34. Метрологічна система на українських землях у складі давньої Речі Посполитої. 35. Метрологічна система на українських землях у складі Російської імперії. 36. Метрологічна система на українських землях у складі Австрійської імперії. 37. Дослідження з історичної демографії в українській історіографії. 38. Історія канцелярій і документу у Галицько-Волинському князівстві. 39. Організація гродських і земських канцелярій та класифікація їхньої документації. 40. Особливості діяльності канцелярії і документації Гетьманщини. 41. Історія українського паперу та папірень. 42. Водяні знаки на документах з українських земель XVI – XVIII ст. 43. Особливості визначення днів тижня за формулами Перевозчикова, Черухіна, Карського. 44. Методика визначення днів тижня за таблицями. Вруцеліто. 45. Історія державного гербу України. 46. Історія державного прапору України. 47. Історія ордену Трудо¬вого Червоного Прапора УСРР; 48. Генеза нагородної системи УРСР. Почесні грамоти і звання; 49. Нагороди Радянської України: не здійснені проекти. 50. Нагороди і відзнаки періоду національно-визвольних змагань (1917-1921 рр.): проекти та їх втілення 51. Нагороди і відзнаки УПА 52. Нагороди і відзнаки української еміграції.
Рекомендована література:
1. Гавриленко В.О. Українська сфрагістика. – К.: Наукова думка, 1977. – 168 с.
2. Ісаєвич Я.Д. Деякі питання української метрології XVI – XVIII ст. // Науково-інформаційний бюлетень архівного управління УРСР. – 1961. – № 2. – С. 3-13.
3. Заяць А.Є. Спеціальні історичні дисципліни. Зошит 1. Археографія: навчальний посібник. – Львів, 2010. – 120 с.
4. Нагороди України. Історія, факти, документи / Д.Табачник, І.Безгін, В.Бузало та ін. – К.: Українознавство, 1996. – Т.1. – 288 с.; Т.2 – 344 с.; Т.3 – 424 с.
5. Перехрест О.Г. Історична хронологія. – Черкаси: Відлуння, 1999. – 144 с.
6. Сидоренко О.Ф. Історична метрологія лівобережної України XVIII ст. – К.: Наукова думка, 1975. – 160 с.
7. Шуст Р.М. Нумізматика: історія грошового обігу та монетної справи в Україні: Навч. Посібник. – К.: Знання, 2007. – 371 с.
Методи і критерії оцінювання:
екзамен